Unutma Beni Çiçeği

Aşk çiçeği olarak da bilinen unutma beni çiçeği Hodangiller ailesinin bir üyesidir. Efsanelere konu olmuş unutma beni çiçeği mavi, pembe ve beyaz renklerinde olabilir.

Çok yıllık bir bitki olan unutma beni çiçeği, Haziran-Ağustos aylarında çiçeklenir. Çiçekleri genellikle mavi renktedir, ancak az da olsa beyaz ve pembe renklerine rastlanabilir. Çiçeğin, yaklaşık 50 türü vardır. Bu türlerin çoğunluğu sadece 15 santimetreye kadar boylanabilir ve yaz aylarında yıldız şeklinde, minik yassı çiçekler açar.

Unutma beni çiçeği, gölge alanları oldukça sever. Bu nedenle, bahçelerin gölgede kalan kısımlarını renklendirme konusunda harika bir tercih olabilir. Dikiminde ise, her çeşit geçirgen toprak kullanılabilir.

Unutma Beni Çiçeği Ekimi

Çiçeği ekmek için güneşin olduğunuz yeri ısıtmaya başlamış olması gerekir. Baharda toprağa ekilen çiçek yaz ortası ya da yaz sonunda çiçeklenmeye başlar.

Toprak besleyici ve süzek olmalıdır. Türlerine göre su siteği değişir. Fakat genel olarak toprak hiç kupkuru kalmamalıdır.

Kış soğuklarına dayanıklıdırlar. Zaten Tohumları doğada rastgele saçsanız da bu güzel çiçeğin çimlendiğini gözlemleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu