Üsküdar Antika Fuarı Açıldı

22 Eylül’de Üsküdar Antika Fuarı 1 Ekim’e kadar ziyaretçilere açık olacak.

Üsküdar Belediyesi, tamamı antika eserlerden oluşan ve içinde 200 yıllık eserlerin de yer aldığı Türkiye’nin ilk antikacılar fuarına ikinci kez ev sahipliği yapıyor. İstanbul Antikacılar Derneği tarafından organize edilen Üsküdar Antika Fuarı 1 Ekim’e kadar Üsküdar Meydanı’nda ziyaretçileriyle buluşacak.

Bedri İşi İlgi Odağı Oldu

Üsküdar Belediyesi ev sahipliğinde Marmaray yanı Üsküdar Meydanı’nda düzenlenen ve İstanbul Antikacılar Derneği tarafından organize edilen Üsküdar Antika Fuarı bu yıl ikinci kez meraklılarıyla buluştu. Tamamı antika eserlerden oluşan ve Türkiye’nin ilk antika çarşısı olan Üsküdar Antika Fuarı’nın bu yıl en çok dikkat çeken eseri, Bahreyn Sultanı’nın, yaptığı yardımlar nedeniyle Osmanlı Hanedanı Sultan Abdülmecid Han’a hediye ettiği Bedri İşi denilen antika eser oldu.

1 Ekim Pazar gününe kadar ziyaret edilebilecek fuarda İstanbul’un çeşitli ilçelerinden gelen antikacıların eserleri sergileniyor.

Açılışta konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Türkmen, Türkmen şöyle devam etti: “İlk kez geçen yıl düzenlediğimiz Antika Fuarı’nı bu yıl kapsamını daha da genişleterek meraklılarıyla buluşturuyoruz. 200 yıl önce kullanılmaya başlanan para sayma makinesi, telefon, tartı ve saatlerin ilk örneklerinin yanı sıra Bahreyn sultanı tarafından Osmanlı Padişahı Abdülmecid Han’a hediye edilen bir eser de bulunuyor.

Bedri işi denilen Hint işi eserin içi ayetlerle dolu, dışındaysa kendisine armağan edildiğine yönelik yazı ve tarihler bulunuyor. Fuarın en nadide parçası… Bugün burası bir fuardan çok tarihin köklerini gençler ve çocuklarla buluşturma sahnesi. 100, 200 yıllık eserler var. Adeta tarih yeniden canlandırılıyor. Tarih ve antika meraklıları kadar, gençlerimizi ve çocuklarımızı fuarı ziyaret etmeleri için Üsküdarımıza bekliyorum.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu