Ütü Parlaması Nasıl Giderilir?

Ütünüzün zamanla altının kirlenmesi, sıcaklığının aşırı olması ya da kıyafetlerinizin üstünde gereğinden fazla kalması giysilerinizin sararmasına neden olur.

Giysilerinizde ütüden kaynaklanan sararmaları önlemek için aşağıdaki önerilerimizi dikkate alın.

  • Kıyafetlerinizin sararmasının nedeni ütünün altında oluşan kirlerse, ütünüzü sirkeye batırılmış bir pamukla yavaş yavaş ovun. Kirlerin çıktığını göreceksiniz. 
  • Ütünün neden olduğu sararmaları oksijenli suyla temizleyebilirsiniz. Kıyafetlerinizin sararan yerlerini oksijenli su ile silin. 
  • Ütü yaparken sararan çamaşırlarınızın sararan kısmını nemlendirin. Nemlendirdiğiniz kısmın üzerine mısır nişastası serpin. Üzerini bir bezle örtün ve ütü yardımıyla o lekeyi kurutun. Leke kaybolacaktır. 
  • Ütünüzün neden olduğu parlamayı önlemek için, içine bir kaşık tuz ve iki kaşık amonyak attığınız bardağı yarısına kadar su ile doldurun. Daha sonra bu karışımı bir fırça ile giysilerinizin parlayan yerlerine sürün. 
  • Zamanla ütünüzün altı kirlenir. Bunu temizlemek için; öncelikle ütünüzü ısıtın. Isınan ütüyü fişten çekin ve altını karbonatlı bir bezle ovun. Daha sonra ıslak bir bezle silerek kurulayın. 
  • Ütünüzün altının ilk günkü gibi parlamasını istiyorsanız; ütünün altına biraz diş macunu sürün ve daha önceden ıslattığınız bir kağıtla ovun. İyice ovduğunuzdan emin olduğunuz ütünün altını kuru bir kağıtla kurulayın. 

Ütünüze uyguladığınız bakımla artık kıyafetleriniz sararmayacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu