Ütü Yapmayı Keyifli Hale Getirin

Ütü yapmak, artık kolay hale gelecek. Peki, daha kolay ütü nasıl yapılır, biliyor musunuz? 

Özellikle ütü yapmak korkulu bir rüya gibi! Ancak başarılı ütü yapmak için, işin püf noktalarını iyi bilmek gerekir. Böylece bir yığın çamaşırı da etkili, rahat ve kolayca ütüleyebilir hatta evdeki rolleri değiştirip işi, gözünüz arkadan kalmadan eşinize devredebilirsiniz.

Ütü yaparken harcadığınız zamanı kısaltıp, kendinize vakit ayırın. Ne olursa olsun, her iki cinsin de ütü yapmayı sevdirecek bilgilere ihtiyacı vardır. İşte daha etkili ve kolay ütü yapmanın yolları ve ütü ile ilgili pratik bilgiler…

Ütüye Başlamadan Önce

 • Öncelikle ütüleyeceğiniz kıyafetleri “kumaş pantolon, kot, etek, gömlek grubu” şeklinde gruplandırın.
 • Ütü masasının boyunu oturacağınız veya ayakta duracağınız şekle göre ayarlayın.
 • Ütü yapmaya en sevdiğiniz çamaşırlardan başlayın (Etek grubu gibi)
 • Evet, şimdi sevmediğiniz o bölüme geldiniz; kırışıklıkları açma işlemine… Kırışıklık açmanın en önemli noktası yüksek buhar özelliği olan bir ütüye sahip olmanızdır. Aynı zamanda ütünün hafif olması da bileklerinizi daha az yoracaktır. (Şunu da belirtelim ki kırışıkları açarken bir sorunu çözüyormuş gibi ütülerseniz, işin size daha sempatik gelmesini sağlayabilirsiniz.)
 • Açık bir pencere yakınında ütü yapın. Ya da başka bir ışık ve hava kaynağı yakınında ütü yapmaya çalışın ki daha net görebilesiniz.
 • Ütü masasının yakınında ütülenmiş eşyalar için de yer ayarlayın. Böylece gidip gelerek zaman harcamazsınız.
 • Sıcaklığı doğru ayarlayın. İmalatçıların önerileri için mutlaka etikette belirtilen talimatlara uyun.
 • Son olarak ütü yaparken bir düzen oluşturun. Mesela, önce yakayı ütüleyin, sonra manşetleri ve kolları…
 • Ütüde ipekliler tersinden ütülenir, işlenmiş ipekler hafif nemliyken ütülenir ve kesinlikle spreylenmez, bunu unutmayın. Aksi halde ipek kumaşta leke oluşabilir. Ham ipek kumaşlar ise kuruyken ütülenir.
 • Sentetik deriler, akrilik, kadife ve işlemeli parçalar gibi kumaşlar da tersinden ütülenir.
 • Kumaşın parlamasını önlemek için ütü bezi veya temiz bir örtü bulundurun. Ütü bezini nemli bir şekilde ütüleyeceğiniz kıyafetin üzerine koyarak ütü yapın, böylece kumaşın parlamasını önlersiniz.
 • Giysilerin yaka, kol ve kenar kısımları için öncelikle içten, ardından dıştan ütüleyin. İnatçı kırışıklıklar için buhar uygulayın.

Ütüyü Su ile Doldururken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Ayarlanabilir buhar kontrol düğmesini, minimum ayarın altına gelecek şekilde tümüyle kapatın. Su koyma işlemi sırasında ayarlanabilir buhar kontrol düğmesini kapatmazsanız, ütü su sızdırabilir.
 • Fişi takmadan önce ütünün suyunu doldurun.
 • Ütüyü 4-5 cm kadar öne eğin ve yavaş yavaş suyu doldurma deliğine boşaltın. Suyu aniden döktüğünüzde oluşan hava kabarcıkları deliği tıkayarak suyun dışarı akmasına neden olur.

Gömlek Nasıl Ütülenir?

 • Gömleğin öncelikle ütülenmesi gereken yerleri kolları ve manşet kısımlarıdır. Manşet kısımları önce içten sonra dıştan ütüleyin. Bu arada her zaman yukarı aşağı ütülemeyi unutmayın, çünkü dairesel hareketler çamaşırınıza hasar verebilir.
 • Manşet ütüleme işlemi bittikten sonra kolları geçin. Kolları ütülerken ise manşet açıklığından başlayarak ütüleyin. Kolları ütülerken dikkat etmeniz gereken yer; kol dikişi çizgisinin alta gelecek şekilde ütülenmesidir. Bu çizgi size rehber olabilir ve gömlek kolunda çift çizgi yapmamış olursunuz. Kolların dış kısmını ütüledikten sonra iç kısmını da ütüleyin.
 • Kolları ütüleme işlemi bittikten sonra da manşet uçları birbirinin üzerine gelecek şekilde ikiye katlayın ve ütüleyin.
 • Gömleğin sağ omuz kısmını, ütü masanızın ön kısmında bulunan oval yere geçirerek ütüleyin, ardından sağ göğüs bölümünü ütüleyin. Bu işlemi sol omuz için de tekrarlayın. Ütüleme sırasında kesinlikle düğmeleri ütülemeyin, aksi takdirde düğmeler kırabilir.
 • Gömleğin ön ve arka bedenini ütülerken düğmesiz taraftan başlamaya özen gösterin. Gömleğin ön ve arka bedenini ütülerken, gömleği yukarı doğru kaldırmadan kendinize gelecek şekilde döndürün. Bu şekilde gömleğin ön ve arkasını ütüleme işlemini bitirin.
 • Gömleğin son olarak yakasını ütüleyin. Yakayı size bakacak şekilde ütü masasına yatırın ve önce tersini, ardından ön yüzünü(etiketi size bakan kısım) aynı şekilde ütüleyin. Bu işlem bittikten sonra gömleğin yakasını ikiye katlayın ve bastırarak ütüleyin.

Pantolon Nasıl Ütülenir?

 • Öncelikle pantolonun ceplerini ütüleyin.
 • Bu işlemden sonra pantolonun bacak arası kısımlarını ütü masasına geçirerek ütüleyin. Bu işlemi yapmak için pantolonun herhangi bir bacak kısmını ütü masasına geçirin ve diğer bacak kısmını havaya kaldırarak geriye atın. Böylece bacak arası kısımlarını daha rahat ütülersiniz.
 • Pantolonu belinden ütü masasına geçirin ve iyice yerleştirin. Sonra pantolonu üst tarafından başlayarak ve ütüledikçe masanın çevresinde döndürerek ütüleyin.
 • Pantolonu masaya yayıp düzleştirin ve iki bacağı ütü izi yerlerinden üst üste gelecek şekilde yerleştirin. Pantolonun paçalarını, iz yerleri birbirinin tam üzerine gelecek şekilde yerleştirin ve üstteki paçayı kaldırıp alttaki paçanın iç kısmını ütüleyin. Diğer taraf için de aynı işlemi tekrarlayın.
 • Ütü izi yerlerini yine üst üste getirip eşitleyin ve her paçayı bu kez dıştan ütüleyin. Ütü çizgisi yaratmak istiyorsanız, buhar püskürtün. İstenmeyen parlaklıkları engellemek için daha önce belirttiğimiz gibi ütü bezi kullanın.

Ütüyü iş olmaktan çıkaran ipuçları

Kusursuz Fransız Kol ve Omuzlar için: Fransız kollu giysiler bluz ve ceketlerin omuz kısımları için bir elbise kol kartonu mükemmel sonuç elde etmenizi sağlar.Eğer sizde yoksa bir havluyu kol kısmına sarın ve direkt olarak kolu ütülemeyi deneyin.

Narin kumaşlar için dikkat edilmesi gerekilen noktalar: Çok narin kumaşları ütülerken ütü bezi kullanın.Bir mendil veya pamuklu bir parça kumaş da bez olarak kullanılabilinir.

Kolalı giysileri ütülerken: Kolada tercih edilen sertlik derecesi değişiklik gösterdiği için kolalama üzerine pek çok öneri bulunur.En elverişli çözüm ise kullanacağınız hazır spreyi kendi kullanımınıza uygun olarak sulandırmak ve bunu ince fısfısla kullanmaktır.

Büyük parçalarını ütülerken: Büyük parçaları ütülemek için geniş alana ihtiyaç vardır.Ütü masasının geniş uç kısmı kullanmak bize yardımcı olur. Plastik masa örtüsü veya yere serilecek eski bir çarşaf çamaşırlarınızı yere temas etmeden ütülemenizi sağlar.

Dikişli ve nakışlı parçaları korumak: Bu tür kumaşları ütülemek düşünüldüğünden daha kolaydır.Kumaşı havlunun üzerine ters yüz bir şekilde koyun ve buhar yardımı ile üzerinden ütüleyin.

Kumaşın parlamasını önlemek için: Ütü bezini ıslatın ve sıkın.Islak bezi parlayan kısma yerleştirin ve ütüleyin. O bölge kuruyana kadar işlemi birkaç kez daha tekrarlayın.

Kusursuz pililer elde etmek için: Pilileri ütüleyin ve buhar yardımı ile iyice düzeltin.

Ütü yaparken daha rahat olmak için: Ütü masasını karın hizasına ayarlayın ve kambur durmaktan kaçının.

Giysilerin yaka kol ve kenar kısımları için: Önce içten sonra dıştan ütüleyerek kırışıklıklara katlanmalara dikkat edin. Sert görünmesi buhar uygulayın.

İnce düğmeleri korumak için: Düğmeler bir kaşık yardımı ile kapatılarak korunabilir. Kaşığı düğmenin üstüne koyun ve çevresini ütüleyin.

Kırışıklıkların üzerinden geçmek: Dış çizgilerden birleşme yerlerine doğru giysiyi içten ütüleyin. Eğer kolay hareket etmeyen rahat ütülenmeyen bir giysi ise bir yere asın ve dikey olarak buharla ütüleyin.

Piliseleri kusursuzlaştırmak: Pilisenin içinden giysinin aşağı kısmandan başlayıp sonra dışını ütüleyin.Kusursuz piliseler için mutlaka buharlı ütüleme yapın.

Dikiş yerlerini daha düzdün hale getirmek için: Önce elinizle dikiş yerlerini düzeltin sonra ütüleyin.

Giysilerin Kırışıklığı Nasıl Giderilir?

Yıkama ya da katlama nedeniyle giyeceklerinizde oluşan kırışıkları ütü öncesi ve ütü sonrası dikkat edeceğiniz detaylarla ortadan kaldırabilirsiniz.

Giyeceklerinizi kontrol edin

Bazı giyeceklerin düşük ısıda ütülenmesi gerekirken, bazı giyeceklerin daha yüksek derecede ütülenmesi gerekir. Giyeceklerinizi ütüleyeceğiniz ısıya göre ayırın. Ütüye başladığınızda en düşükten, en yüksek ısıya göre giyeceklerinizi ütüleyin.

Giyeceklerin üzerinde leke olup olmadığını kontrol edin. Kıyafetler yıkansa da, bazen üzerlerindeki lekeler çıkmayabilir. Giyeceklerinizin üzerinde leke olup, olmadığını kontrol edin. Lekeli giysilerinizi ütülemeyin. Leke ütülenince sabitleşir.

İnatçı kırışıkları yok etmek için üzerine su serpip, bir havluya sarın. 10 dakika beklettikten sonra, kıyafetinizi ütüleyebilirsiniz.

Ütü sırasında yapılması gerekenler

 • Giysilerinizi esnetmemek için, giysilerinizi her zaman dikiş izleriyle aynı yönde ütüleyin.
 • Kolalı bir görünüm gerektiren giysilerde, sprey kola kullanmaya özen gösterin.

Giyeceklerin yerleştirilmesi önemli

Ütü kadar, giyecekleri yerlerine yerleştirmekte önemlidir. Giyeceklerinizi asacaksanız, tercihinizi ahşap askılardan yana kullanın. Olabildiğince, tel askı kullanmamaya özen gösterin.

Ütü Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ütüye harcadığınız zamanı azaltmak ve dağ gibi biriken kıyafetlerinizi kolayca ütüleyebilmeniz için pratik bir yöntem var. Öncelikle ütü masasının kılıfını çıkarın. Masayı alüminyum folyo ile kaplayın. Folyonun üzerine kılıfı geçirin. Bu durumda sıcaklık, masa yüzeyine yansıyacağından ütü yapmanız kolaylaşacaktır.

 • Kıyafetlerinizi kumaş türlerine göre ayırın. Böylece, ütü yaparken, her kıyafet için ayrıca ütü ayarı yapmak zorunda kalmazsınız.
 • Çamaşırlarınız nemliyken ütüleyin. Kuruduklarında, kırışıkları açmak daha zor olur.
 • Ütünüzün buhar gücünü kullanın. Özellikle ütülenmesi zor kıyafetleri, bu şekilde daha kolay ve kısa zamanda ütüleyebilirsiniz.
 • Gömlekleri ütülerken kollardan başlayın. Gövde kısmını ilk olarak ütülemeniz, kolları ütülerken yeniden kırışmasına neden olabilir.
 • Ütü yaparken, müzik dinleyin ya da televizyonu açık tutun. Bu şekilde ütü yapmak daha eğlenceli hale gelebilir.
 • Ütü yapmaya başlamadan önce plan yapmanız, daha az süre harcamanıza yardımcı olacaktır.

Isı ve Buhar: Kumaşın buruşukluklarını kırışıklıklarını buhar ve ısı uygulaması ile muntazam bir şekle dönüştürebilirsiniz.

Kırışıkları Azaltmak: Giysileri ütüledikten hemen sonra asın. Kolalı ütüleme yaparken önce kumaşın iç kısmına su püskürtün sonra kumaşın ütüden evvel her kısmının suyu emebilmesi için kumaşı elinizde toparlayın. Ütünün ısısını kontrol edin. Eğer kumaşa ütüyü temas ettirdiğinizde cızırtı sesi çıkarıyorsa ısıyı düşürmeniz gerekir.

Etkili ütüleme teknikleri: Dairesel hareketler kumaşın esnemesine sebep olacağı için bu tür hareketlerden sakının.İnatçı kırışıklıklar için uzunlamasına buharla ütüleyin.

Isı Ayarlaması: Dolabınızda pek çok tür kumaştan giysi bulunur. Bunların her birini farklı bir ısıyla ütülemek gerekir. Sentetikliler ve ipek kumaşlar için düşük ve orta ısılar, pamuklu ve ketenler için yüksek ısılar kullanın. Yünlüler orta veya yüksek ısıda ütülenir. (Parlamayı önlemek için ütü bezi kullanın.)

Giysi teknikleri: Eğer giysinizin astarı varsa etiketini kontrol edin ve ayrı ayrı ütüleyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu