Vandana Shiva 15 Ocak’ta Boğaziçi Üniversitesi’nde

Vandana Shiva, 15 Ocak 2016 tarihinde, Hrant Dink Vakfı’nın davetlisi olarak Boğaziçi Üniversitesi’ndeki konferansta ”Dünyayla ve Birbirimizle Barışmak” başlıklı bir konuşma yapacak.

1952 yılında Hindistan’ın Dehra Dun vadisinde doğan Vandana Shiva, orman korucusu bir baba ve çiftçi bir annenin kızı olarak dünyaya geldi. Lisansını fizik dalında bitiren Shiva, Kanada’da bulunan Western Ontario Üniversitesi’nden felsefe alanında doktora derecesi aldı. Doktora ünvanını aldıktan sonra Hindistan’a dönen Shiva, Hindistan Bilim Enstitüsü’nde, teknolojinin ekolojiye etkileri ve çevre politikaları konularında disiplinler arası araştırmalar gerçekleştirdi.

Dünyayla ve Birbirimizle Barışmak

1982 yılında biyolojik çeşitliliğin korunmasını amaçlayan Bilim, Teknoloji ve Araştırma vakfını (RFSTE) kurdu. 1991 yılında ise, yerel tohumlar ve çeşitliliğinin korunmasını hedefleyen, kelime anlamı “dokuz tohum” olan Navdanya’yı kurdu. Navdanya, Hindistan’ın 18 eyaletine yayılmış tohum koruyucuları ve organik üreticileri çatısı altında barındırıyor.

Vandana Shiva 2000 yılında, biyolojik çeşitliliğin ve geleneksel tohumların, çok uluslu biyogenetik şirketleri tarafından tahakküm altına alınmasına karşı yazdığı Çalınmış Hasat (Stolen Harvest) adlı kitabı ile dünyaca bir fenomene dönüştü.

Shiva, Türkçe’de de yayınlanan İyilerin Yanında, Petrol Değil Toprak ve İnadına Canlı gibi ilham verici kitapların da yazarı.

Yer: Boğaziçi Üniversitesi, Albert Long Hall, Güney Kampüs

Tarih: 15 Ocak 2016, Cuma

Saat: 15.00

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu