Vantilatör Kullanımı ve Çeşitleri

Vantilatör, aldığı hareket ile pervanenin dönmesini sağlayan ve böylece rüzgar oluşturan bir makinedir. Klima için yeterli bütçeniz yoksa daha ucuz bir maliyetle vantilatör alabilirsiniz.

Birbirinden farklı işlevselliğe sahip dört vantilatör çeşidi bulunmaktadır. Kullanacağınız alana göre dilediğiniz bir vantilatör çeşidini tercih edebilirsiniz.

Vantilatör çeşitleri

  • Ayaklı vantilatörler
  • Duvar ve pencere tipi vantilatörler
  • Masa tipi vantilatörler
  • Tavan tipi vantilatörler

Ayaklı vantilatör

Ayaklı vantilatör

Kolay ayarlanabilen ayaklı vantilatörler, odalarda fazla yer kaplamaz ve sıcaklığın hakim olduğu bölgeyi doğrudan serinletir. Yükseklik ayarının yapılması ile birlikte aynı anda, birden fazla kişi için serinlik etkisi yaratabilir.

Ayaklı vantilatörlerin, mobilyaların hava akımını kesmediği yerlere yerleşimi uygun olacaktır. Bunun için kapı veya pencere önlerini tercih edilebilir.

Ayaklı vantilatör temin ederken, hız ve yükseklik ayarına, metal ızgaranın çıkarılabilir olup olmadığına ve taban ağırlığa dikkat edilmesi gerekir.

Duvar ve pencere tipi vantilatör

Duvar saati

Pencere tipi bir vantilatör, pencere önüne monte edildiği takdirde dışarıdaki taze hava, vantilatör aracılığıyla odadan içeri girecektir. Bu durum, dışarıya çıkılmadığı zamanlarda bile doğa havası almanın bir yoludur.

Duvar ve pencere tipi vantilatörler, dar ve çok çabuk ısınan mekanlarda oldukça kullanışlıdır. Bu vantilatörler, sabah ve akşam saatlerinde odayı soğutmak için kullanılabilir. Pencerenin alt kanadına dikey veya yatay şekilde yerleştirdiğiniz zaman, duvarda delik açılmasına da gerek kalmayacaktır.

Duvar ve pencere tipi vantilatör temin ederken, uzaktan kumandasının, uzatma panellerinin ve yatay-dikey monte imkanının olup olmadığına dikkat edilmesi gerekir.

Masa tipi vantilatör

Masa tipi vantilatör

Masa tipi vantilatörler, küçük ve dar alanlarda tasarruflu bir soğuk hava akımı yaratır. Bu tür vantilatörler, mutfaklarda ve çalışma odalarında rahatlıkla kullanılabilir.

Hafif bir serinlik yaratan masa tipi vantilatörler, düz bir yüzeyde duvara dönük şekilde yerleştirildiğinde hava, duvara çarpıp geri dönecek ve böylelikle daha geniş bir alana yayılacaktır.

Masa tipi vantilatör temin ederken, masa üzerinde sabit kalması açısından taban ağırlığına, hız ve açı ayarına dikkat edilmesi gerekir.

Tavan tipi vantilatörler

Tavan tipi vantilatör

Serinlik hissi elde etme konusunda en verimli sonuç, tavan tipi vantilatörler ile alınır. Tavan tipi vantilatörler, zeminden yukarıya doğru bir serinlik hissi yaşanılmasını sağlar. Kış aylarında da vantilatör devri düşürülerek kullanıldığı takdirde, ısınan hava oda içerisinde dolaşabilir.

Tavan tipi vantilatörler, odanın tam ortasına konumlandırarak kullanılabilir. Vantilatörün zeminden yüksekliği ise, her koşulda 210 santimetreden az olmamalıdır.

Tavan tipi vantilatör temin ederken, uzaktan kumandasının olup olmadığına, enerji tasarrufu sağlayıp sağlamadığına ve kanat uzunluğuna dikkat edilmesi gerekir. Kanat uzunluğu, en fazla 153 santimetre olmalıdır. Daha fazla olması halinde, kanatlar dönmekte güçlük çekebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu