Vantilatör mü? Klima mı?

Sıcak yaz günlerinde serinleme ihtiyacını gidermek için vantilatör mü, klima mı tercih edilmeli?

Bu yazımızda sıcaklarla baş edebilmek için balkonda oturmanın yanı sıra neler yapılabileceği üzerine öneriler getiriyoruz. Sizin tercihiniz hangisi: Klima mı, vantilatör mü?

Vantilatör

Vantilatörler fiyatları daha uygun olduğu için de daha çok tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra gelişe teknolojiyle birlikte daha işlevsel vantilatör modelleri tasarlanmaktadır.

vantilatör

Vantilatörde Şu Özellikler Olmalıdır:

Derece ayarı bulunmalıdır. Garanti süresi önemlidir. Eğer duvara sabitlenebilen bir model almıyorsanız, kolay taşınabilir özellikte olmalıdır. Düşmelere karşı dayanıklı olmalıdır. Enerji tasarrufu yapabilmelidir. Boyu ayarlanabilen modeller daha işlevseldir.

Vantilatör Çeşitleri Şunlardır:

Ayaklı vantilatörler: Temin ederken, hız ve yükseklik ayarına, metal ızgaranın çıkarılabilir olup olmadığına ve taban ağırlığa dikkat edilmesi gerekir.

Duvar ve pencere tipi vantilatörler: Duvar ve pencere tipi temin ederken, uzaktan kumandasının, uzatma panellerinin ve yatay-dikey monte imkanının olup olmadığına dikkat edilmesi gerekir.

Masa tipi vantilatörler: Masa tipi temin ederken, masa üzerinde sabit kalması açısından taban ağırlığına, hız ve açı ayarına dikkat edilmesi gerekir.

Tavan tipi vantilatörler: Tavan tipi temin ederken, uzaktan kumandasının olup olmadığına, enerji tasarrufu sağlayıp sağlamadığına ve kanat uzunluğuna dikkat edilmesi gerekir. Kanat uzunluğu, en fazla 153 santimetre olmalıdır. Daha fazla olması halinde, kanatlar dönmekte güçlük çekebilir.

Klima

Klima

Klimanın konumlandırılacağı alanın metrekaresi, konutun yalıtım durumu, oturulan yerin iklim özellikleri gibi durumlar mutlaka göz önünde bulundurulmalı.

Marka seçimine mutlaka önem verilmeli. Bilinen ve güvenilen bir markadan alınmalı. Cihaz yetkili bir bayiden alınmalı ve servis merkezi olduğundan emin olunmalı.

Satış sonrası servis hizmetleri için mutlaka güvenilen bir firma tercih edilmeli. Alınacak olan klimanın tipine, modeline ve kapasitesine karar verilmeli.

Enerji verimliliği ve tasarruf değerleri dikkate alınmalı. Mutlaka çevre dostu bir ürün alınmalıdır.

Klimanın montajını yetkili servise yaptırın. Kendiniz yaptığınızda ürünün garanti hakkını kaybedebilirsiniz.

Ürün kullanım kılavuzu ve teknik servis tarafından yapılan uyarılara uyun. Klimayı daha doğru kullanmanızı sağlar.

Klimanızın, periyodik bakımını yaptırmayı ihmal etmeyin. Elektronik cihazların bakımını düzenli yaptırmanız, cihazı uzun süre kullanma imkanı sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu