Vapur Dumanı Çiçeği

Latincesi adı “Ageratum houstonianum” olan vapur dumanı çiçeği, bahçede ve saksıda kolayca yetiştirilebilir. Bahçede ya da saksıda güneş gören yerlerde hızlı gelişim gösterir.

Papatyagiller ailesinden olan vapur dumanı çiçeğinin yaklaşık 60 esas türü vardır. Süs bitkisi olarak çoğunlukla “ageratum houstonianum” türü tercih edilir. Anavatanı Orta ve Güney Amerika’dır.

Vapur Dumanı Çiçeğinin Bakımı

Işık İsteği: Bol güneş sever. Sürekli güneş alan yerde tutulmalıdır. Direkt güneş alabileceği bir yerde tutarsanız hızlıca gelişir.

Isı İsteği: 10 – 32 derece aralığında yaşayabilir. Kuraklığa dayanıklıdır. Bu sıcaklık aralığında kolayca gelişim gösterir.

Nem İsteği: Ortam neminin %25 den fazla yerler de daha iyi yetişirler.

Su İsteği: Suyu sever. Fakat kuraklığa dayanıklıdır. Toprağın durumunda göre haftada bir ya da iki kez sulanması yeterlidir. Yaz mevsiminde sabah erkenden, ikindi vaktinden sonra ya da akşam sulanmalıdır.

Çoğaltma: Yetiştirilmesi ve üretilmesi tohumla olur. Yaz sonunda alınan tohumlar saklanır ve sonbaharda dikilir. Eğer bazı tohumların toprağa düşmesine izin verirseniz sonraki mevsimde yeniden yeşermeye başladığını görebilirsiniz.

Vapur Dumanı Çiçeği

Toprak İsteği  ve Ekimi: Yağmur suyundan faydalanan bahçe toprağı verimlidir. Ekimden önce toprağa hayvan gübresi serpilmelidir.  Nisan ayı sonu ve mayıs ayında ekilebilir.

Üzerine hayvan gübresi atılan ve  1 hafta kadar bekletilen toprak  uygun çapa, kürek veya toprak işleme aletleri ile 20 cm derinlikte işlenir ve işlenen toprak 2-3 gün havalandırılır. Bu arada hayvan gübresi de toprağa karışmış olur. Ardından toprak ters çevrilir ve çapalanır. Böylece toprak ekime hazır hale gelir.

Hazırlanan toprağa tohumlar en fazla 1 cm derinliğinde ekilir. Tohumlar arasında 15-25 cm mesafe bırakılmalıdır. Sulama yaparken de dikkat edilmeli, tohumlar tazyikle başka yerlere taşınmamalıdır.

Gübreleme: Ayda bir, bir miktar hayvan gübresi verilebilir.

Çiçekleri soldukça kesmek gerekir. Solan kısımlar kesilerek çiçeğin daha sağlıklı gelişmesi sağlanır. Soldu diye çiçeğe daha fazla su verilmemelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu