Vazo Çiçeklerinin Bakımı

Vazodaki çiçeklerin bakımını doğru şekilde yaparak, ömrünü uzatmak mümkün.

Vazo çiçekleri, renkleri ve parlaklıkları ile bulundukları ortama güzellik katar. Vazo çiçeklerinin ömrünü uzatıp, daha uzun süre güzelliklerinin tadını çıkarabilmek için bakımlarını yapmak gerekir.

  • Lavaboyu soğuk su ile doldurun. Her çiçek sapını, istediğiniz uzunlukta kesmeeden önce suya daldırın. Çiçek saplarını keserken, dibinden iki cm kadar yukarıdan ve 45 derecelik açı ile kesmeye özen gösterin.
  • Su seviyesinin altında kalan tüm yaprakları çıkartın. Suyun içinde kalan yapraklar çürür ve bakteri ve yosun oluşmasına katkı sağlar.
  • Çiçeklerin çabuk açması için güneş ışığı alan bir yere yerleştirin.
  • Çiçekçilerde bulunan çiçek koruyucuları, besin verdiği ve suyun daha kolaylıkla emilmesini sağladığı için çiçeklerin daha uzun süre dayanmasını sağlar. Evde çiçek koruyucusu hazırlamak için bir çay kaşığı şeker, bir çay kaşığı sirke ve çeyrek çay kaşığı çamaşır suyunu, vazodaki suya ekleyin.
  • Vazodaki suyu her gün soğuk su ile yenileyin. Eğer su bulanıklarşırsa, suyu dökün, tazeleyin ve çiçek saplarını yeniden keserek, taze suya yerleştirin. Vazo çiçekleri için koruyucu su da hazırlayabilirsiniz.
  • Kendini bırakmış çiçekleri canlandırmak için, çiçekleri yatay şekilde soğuk suyun içine batırın. Saplarını bir havlu ile örtün. Çiçekler suyu gözenekleri sayesinde emip, canlanırlar.

Vazo çiçeklerinin canlılığını uzun süre muhazafa etmesi için düzenli olarak gerekli bakımı yapmanız yeterli olur. Bu şekilde, vazo çiçekleriniz normalin üzerinde bir süre boyunca evinize güzellik ve renk katmaya devam eder.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu