Vintage Ev Eşyası Satın Alırken Uyulması Gereken 5 Kural

 Vintage ev eşyası tutkunu iseniz, sürekli iyi parçalar bulmak için arayıştasınız demektir. Vintage eşya satın almanın da püf noktaları var.

 Vintage ev eşyaları satın alırken dikkat etmeniz gereken noktalar, aslında normal alışverişlerden çok da farklı değil. Buradaki en kritik nokta vintage eşyanın yaşını doğru değerlendirerek, fiyatı ile karşılaştırılmasının yapılması. Uzmanların da hemfikir olduğu gibi, vintage eşyalar genellikle modern seri üretim eşyalara oranla daha yüksek kaliteli malzemelerin kullanıldığı, detaylara dikkat edilen parçalar oluyor.

1.Kural: Alışverişe çıkmadan liste yapın

Antikacı dükkanları, bit pazarı ya da emlak satışları olsun, büyük ihtimalle karışık bir ortama giriyor olacaksınız. Karmakarışık eşya yığını arasında hazırlıksız yakalanırsanız, ani satın almalar yapabilir, ya da çabucak bunalarak vazgeçebilirsiniz. Bunun yerine, döşemek istediğiniz iç mekanı iyice inceleyin ve ihtiyaç duyduğunuz eşyaları belirlerken alternatiflerinizi geniş tutun.

2.Kural: Araştırın

Özellikle spesifik bir parça arıyorsanız, benzer parçaların kaça satıldığını araştırın. Bu, özellikle yüzyılın ortalarına ait parçalar için geçerli çünkü taklitleri fazlasıyla mevcut.

3.Kural: Kimlik bilgisi arayın

1940’lardan sonra üretilmiş eşyaların üzerinde genellikle üreticinin amblemi olur. Böyle bir işaret yok ise, satıcıya parçayı nereden ve nasıl aldıklarını sorarak, verilen cevaptan fikir edinmeye çalışabilirsiniz. Parçanın kaynağı, olası bir takliti yakalamak ve fiyat konusunda pazarlık yapabilmek için önem taşır.

Vintage Eşya

4.Kural: Pazarlık yapmaktan çekinmeyin

Pazarlık yapmadan satın alım gerçekleştirmeyin. Daha iyi fiyat olup, olamayacağını sormak size bir şey kaybettirmez ama kazandırabilir. Aynı satıcıdan birden fazla eşya satın almak genellikle daha iyi fiyat alabilmenize sebep olur.

5.Kural: Onarıp, onaramayacağınıza karar verin

İlginizi çeken vintage bir eşyanın boyası çirkin ya da üzerinde çizikler olabilir. Bunları onarabilirsiniz. Ancak eğer eşya sallanıyorsa, bırakın. Yapısal hasarların üstesinden gelmek daha zordur. Satın alma kararı vermeden önce orijinal karakteristiklerine bakın. Böyle karakteristikler daima parçaya değer katar.

Eviniz için vintage eşyalar satın almadan önce bu kuralları yerine getirdiğinizden emin olun. Böylece, doğru alım yapma olasılığınızı arttırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu