Vintage Stil Dekorasyon Nedir?

Son yıllarda en çok tercih edilen dekorasyon tarzı vintage, 1920-1940 yılları arasında kullanılan dekorasyon ürünlerinin, günümüz mobilyaları ile harmanlanmasıdır.

Mobilya, giyim, aksesuar ve daha birçok şeye uygulanabilecek olan vintage, sözlük anlamına bakıldığında da “tarihi değer taşıyan” anlamına gelir. Bir şeyin gerçek anlamda vintage olabilmesi için en az 30 yıllık bir geçmişi ve birden fazla sahibi olması gerekir.

Vintage mobilya alırken nelere dikkat edilmelidir?

  • İskeletin ve bağlantı yerlerinin sağlam olup olmadığına dikkat edin ve eğer sağlam değilse onarıldığı zaman size ne kadar mal olacağını göz önünde bulundurun,
  • Alacağınız mobilya ahşap ise, üzerinde çürümelerin bulunmamasına özen gösterin,
  • Satın aldığınız mobilyaları, evinizde kullanırmışçasına deneyin. Örneğin, bir masa alıyorsanız çekmecelerin rahat açılıp açılmadığını kontrol edin.
  • Döşemeli ürünler alıyorsanız, kumaş üzerinde delik ve yırtık olup olmadığını kontrol edin.

Vintage, geçmiş dönemlere ait eşyaların hiçbir zaman demode olmayacağının altını çizer. Bu dekorasyon tarzının kendine has süslemeleri ve kompozisyonları vardır. Pembe, beyaz, pastel yeşil, mavi ve toprak tonları tarza ait renk gruplarıdır. Son derece yalın olan vintage tarzını tamamlayan unsurlar ise, genellikle çiçekli döşemeler ve dantellerdir.

Vintage dekorasyon tarzını oluşturmak için çok fazla masraf yapmaya ya da evin tamamını değiştirmenize gerek yoktur. Mumla tekniği ve bir zımpara makinesi ile eski mobilyaları orijinal hallerine dönüştürüp, istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Annenizden veya anneannenizden size kalan bir dikiş makinesini tuvalet masası yapabilir, eski paravanları yatak başlığı olarak kullanabilirsiniz. Yatağınızda ise, dantelli örtüler kullanabilir; kombininizi farklı renklerdeki çiçekli yastıklarla tamamlayabilirsiniz. Bunları yaparken dikkat etmeniz gereken önemli unsur ise, eski ile yeniyi harmanlayabilmek ve farklı stilleri bir araya getirmeyi başarmaktır.

Modern, etnik ve klasik görünümdeki dekorasyon ürünlerini vintage ürünleri ile bir araya getirmek evinizde doğal bir etki yaratacaktır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu