Wabi-Sabi Ev Dekorasyonu

Evinizin dekorasyonunda; doğallığa, yaşanmışlığa ve deneyime dayanan bir felsefesi olan Wabi-Sabi’den ilham alabilirsiniz.

Wabi-Sabi tıpkı Feng Shui gibi bir yaşam felsefesidir. Sakin ve ılımlı bir duruşu vardır. Ayrıntıları fark etmek ve özgürce düşünmek Wabi-Sabi’nin esaslarındandır. Yaşanmışlığın, deneyimin ve eskimişliğin güzelliğidir.Wabi-Sabi, 16. yüzyıldan günümüze gelen bir Japon felsefesi olarak, bugün sanat dallarından dekorasyona kadar birçok alanda kullanılmaktadır.

Wabi, felsefi bir temel iken Sabi estetik bir idealin betimleyicisidir. Bu yaşam felsefesinden ilhamla ev dekorasyonunuzu belirleyebilirsiniz.

Nötr Renkler

KuDa Photography
Görsel: KuDa Photography

Bu dekorasyonda kullanılan renkler doğadan gelir. Toprak kırmızısı kahverengi tonlar, koyu yeşil ve nötr tonlar sıklıkla kullanılır. Doğadaki renklere dekorasyonda yer verilir. Zamanla eskimiş izlenimi veren pastel tonlar özellikle aksesuarlarda kullanılır.

Duvar Yüzeyleri

Amy Lau Design
Görsel: Amy Lau Design

Duvarda eskimiş ahşap, doğal taş, sıvasız tuğla ya da badanasız beton kullanılabilir. Kusursuzluk için uğraşılmaz. Kullanılan malzemeler doğaldır. Sentetik bir görünüm oluşturmaz. Parlatılmış, cilalanmış bir yüzey kaplaması bu tasarıma uygun değildir.

Mobilyalar

Wabi-Sabi
Görsel: apartmenttherapy.com

Wabi-Sabi’de lükse yer yoktur. Mobilya seçiminde sade, konforlu olanlar tercih edilir. Özellikle de hikayesi olan, kullanılmış ürünlere yer verilir. Eşya yalnızca kullanım amacına yönelik olmalıdır. Az sayıda, fakat yeteri kadar mobilya esastır.

Bunun yanı sıra mobilyalar tek tek seçilebilir. Takım olmaları, uyum içinde olmaları gerekmez. Anlamlı parçalar olmaları yeterlidir.

Zemin Kaplamaları

KuDa Photography 2
Görsel: KuDa Photography

Duvar yüzeylerinde olduğu gibi zeminde süssüz, cilasız kaplamalar tercih edilir. Pişmiş toprak, kil, taş, ahşap gibi malzemeler tercih edilir. Rustik kaplama malzemeleri Wabi-Sabi için uygundur. Zeminler doğal görünmelidir.

Aksesuarlar

Sandy
Görsel: Sandy

Wabi-Sabi’de her şey hareket halindedir, hiçbir şey tamamlanmaz. Bunun için de mümkün olduğunca sade olmak gerekir. Çocukluktan kalma sehpa, ebeveynlerinizden kalma tablolar ya da arkadaşlarınızın hediye ettiği çerçeveler… Kullanılan aksesuarların bir geçmişi olmalıdır. Gördüğün her aksesuar size geçmişi ve anılarınızı hatırlatmalı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu