Yaban mersinlerini fırınlayın

Yaban mersini yoğun mor rengi ve sayısız faydası ile eşsiz bir meyve. Yaban mersinini mutfakta daha çok kullanmak da çok pratik, çünkü fırınlandığında leziz suyunu bırakarak, her tatlının yanına, üzerine ya da içine eklenebilecek bir meyve oluyor.

 Yaban mersini Türkiye’de ağırlıklı olarak Karadeniz Bölgesi’nde yetişen, çok faydalı bir meyvedir. Yaban mersinine mutfağınızda daha fazla yer açarak, bu mor meyvenin nimetlerinden faydalanabilirsiniz. Yaban mersinini çiğ olarak sunmak ve yemek mümkün olduğu gibi, fırınlayarak birçok tatlıda kullanmak da mümkün.

Yaban mersini fırınlandığında leziz bir su bıraktığı ve mor rengi daha da canlılık kazandığı için, mutfakta hazırladığınız çeşitli tatlılarda kullanmayı deneyebilir, bu faydalı meyveyi farklı tatlar ile kombinleyebilirsiniz.

Yaban mersinlerini fırınlamak için:

Fırın tepsisinin üzerine yağlı kağıt serin. Yağlı kağıdın tepsinin tamamını kaplamasını sağayın ki yaban mersinleri suyunu bıraktığında, tamamından faydalanabilin. Yağlı kağıdın üzerine yaban mersinlerini serin. Üzerine, tercihinize ve kullanım amacınıza göre biraz tuz ya da şeker ekleyebilirsiniz. Daha sonra 15 dakika boyunca, 200 derece sıcaklıkta fırınlayın. Yaban mersinleri suyunu bırakmış ve iyice açılmış olacak. Bu şekilde, damak tadınız ve yaratıcılığınız doğrultusunda, uygun tatlılara ekleyebilirsiniz.

Yaban Mersinli Kek

Fırınlanmış yaban mersinini yoğurt ile karıştırarak parfe hazırlayabilir, dondurmanın yanında ikram edebilir, ya da keklerinizin üzerine bırakabilir, ya da içine katabilirsiniz. Derin mor rengi ile hem görsel olarak çok doyurucu olacak, hem de tatlılarınızı çok pratik bir şekilde farklılaştırmış olacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu