Yabani Ot İlacı Olarak Sirke

Bahçedeki yabani otları sirke yardımı ile temizleyebilirsiniz. Bu doğal ürün, yabani otlardan kurtulmak için ekonomik bir çözüm oluşturuyor.

Bahçenizdeki yabani otlardan kurtulmak için sirke tam anlamıyla bir can kurtarıcı. Yemeklere tat katmakla kalmıyor, doğal bir temizlik ürünü olarak camları temizlemek ve lekeleri silmek gibi alternatifler de sunuyor. Kimyasal malzemelere kıyasla tamamen doğal bir çözüm olan sirke ile bahçenizdeki tüm yabani otları temizleyebilirsiniz.

Ne Çeşit Sirke Kullanılmalı?

Marketlerde bulunan standart beyaz sirke %5 sirke (asetik asit), %95 sudan oluşur. Bu sirke yabani otlar için kullanılabilir ancak tam anlamıyla etkili olmaz. İki haftadan daha genç senelik yabani otlarda etkili olur ancak birçok kez uygulama gerektirir. Bu sirkeyi kaldırım ya da garaj girişlerindeki beton bağlantı noktalarında oluşan yabani otlar üzerine bir sprey yardımı ile püskürterek deneyebilirsiniz.

Marketlerde satılan standart sirke daha yaşlı ve uzun ömürlü yabani otlar üzerinde etkili olmaz. Kökleri iyice ıslatmak gerekir ki bunun için de sonbahar ayları uygun zamandır. Böyleyken bile, bu tür sirke tam olarak sonuç vermeyebilir. En etkili sonucu alabilmek için %20 sirke oranlı solüsyon kullanılması gerekir. Bu sirke çeşidi bahçe marketlerinde veya çiftlik malzemesi satan dükkanlarda bulunabilir ya da yok ise, sipariş edilmesi istenebilir.

Sirkeyi Yabani Otlara Nasıl Uygulamak Gerekir?

Yabani otlara uygulama yapmak için rüzgar ya da yağmur olmayan bir gün seçmek gerekir. Zira, rüzgar sirkeyi istenmeyen yerlere taşırken, yağmur da sulandırarak etkisini azaltır. Ayrıca, yüksek asit oranı olan özel sirke solüsyonunu kullanırken özen göstermek gerekir. Sirkeyi cildiniz ile temas ettirmemek ve hiçbir şekilde yutmamak gerekir. Yüksek oranda asidite içeren bu özel sirke solüsyonu cilde ve gözlere zarar verebilir.

Sirke tüm bitkiler için etkilidir. Yani, sadece yabani otlara değil, temas ettiği tüm bitkilere zarar verir. Eğer sirkeyi sprey ile püskürtecekseniz, başka bitkilere sıçramadığından emin olun. Sirkeyi yabani otların üzerine bir fırça yardımı ile de sürebilirsiniz. Yabani otların bütün gövdesine uyguladığınızdan emin olun. Sirkedeki asetik asit yaprakları yakarak, kurutacaktır.

Yüksek asetik asit oranlı sirke solüsyonu ile doğal yöntemlerle bahçenizdeki yabani otlardan kurtulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu