Yabani otlarla başa çıkma ipuçları

Yabani otlar, bahçelerin önemli sorunlarındandır. Bu otlarla organik yollardan başa çıkılabilir. Birkaç öneri aşağıdaki gibidir:

• Yabani otları çapalayabilirsiniz. Köklerinden itibaren çapalayın. Kör bir çapa kullanmamaya özen gösterin.

• Çimlerinize ve bahçenize mısır gluteni serpin. Bu, pek çok yabani otun yetişmesini engeller. Bu işlemi, özellikle bahar boyunca sık sık tekrarlayın. Aynı zamanda, yabani otların ilk çimlenme döneminde de bu uygulama fayda eder.

• Sirke, yabani otları öldürür. Ancak, bu uygulama sırasında dikkatli olmalısınız, çünkü sirke, bitkilere de zarar verir.

• Otları sökmek, genelde en çok uygulanan yöntemdir ancak oldukça zahmetli ve yorucudur. En etkilisi olduğu için, hala en popüler yöntemdir.

• Yabani otların üstüne, kalın tabakalar halinde kompost dökün. Bu, otların ihtiyaç duydukları güneşi engeller ve gelişimlerini durdurur.

• Güneş de size yardımcı olabilir. Tek yapmanız gereken, toprağı nemlendirmek ve otları dışarıdan çevreleyecek şekilde plastik levhalar yerleştirmektir. Güneş, altı hafta içinde zararlı otları yakar.

Yukarıdaki ipuçları sayesinde, kimyasal kullanmadan, bahçenizdeki yabani otlardan kurtulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Mrb ben yabani otlardan kurtulmak ici bir fisfis kabina cok güclu sirke esans i oluyor ondan döktüm icine birazda tuz ekleyip suyla calkaladim sonra üzerine su ekleyip tekrar calkakadim az miktarda icine bulasik deterjani koydum iyice karistirdim bunu fisfis yardimiyla otlarin üzerine sıktım hemen faydasini görmeye basliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu