Yağ Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Yemek yerken, tamir yaparken ya da cilt bakımı sırasında karşımıza çıkabilen yağ lekeleri, gıda maddelerinden, kozmetik ürünlerinden ve tamir malzemelerinden kaynaklanabilir.

Yağ lekesinin çıkarılabilmesi için çeşitli yöntemler uygulanabilir. Yöntemin etkili olabilmesi için uygun malzeme de önemlidir. Bazı malzemeler lekeleri emer, bazı malzemeler ise iter.

Farklı yağ lekeleri ve kumaş türleri için farklı yöntemler uygulanır. Eğer doğal elyaf, yün, ipek, keten, süet gibi giysiler söz konusuysa işlemin dokuya zara verebileceğini aklınızda bulundurun.

Giysideki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysilerdeki yağ lekesi nasıl çıkar

Özellikle yıkanabilir ve açık renkli giysilerdeki lekelerin çıkarılmasında uygulanabilecek yöntemler şöyledir:

Açık renkli ve yıkanabilir giysileri kaliteli bir bulaşık deterjanıyla fazla bastırmadan ovun. Sonra giysiyi yaklaşık 15 dakika o şekilde bırakın. Ardından kumaşı etiketinde belirtildiği gibi yıkayın. Havalandırarak kurutun. Bu işlem; bebek yağı lekesi, makyaj malzemelerinden geçen krem kaynaklı yağ lekesi, saç yağı lekesi, makine yağı lekesi gibi lekeler için de gerçekleştirilebilir.

Motor yapı gibi zor lekelerde, yağın fazlası küt bıçak kullanılarak giysiden kazınmalıdır. Yıkanabilir kumaşlara vazelin uygulanabilir.

Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki Yağ Lekesini Çıkarma

Yağ lekesini emdirmek için beyaz bir kağıt havlu ya da sünger kullanın. Bu işlem sırasında kullanılacak malzeme renk vermemesi için nötr ya da beyaz olmalıdır. İri taneli mısır unu, bebek pudrası ile de yağ emdirilebilir. Eğer yağ lekesi katıysa küt bit bıçak yardımıyla hafifçe kazıyın.

Ardından bir bardak ılık suyla ağartıcı içermeyen deterjanı karıştırın. Hazırladığınız karışımı sünger ya da kağıt havluya emdirin. Bu kağıt havlu ya da süngeri lekeli yeri ovmadan bastırın. Son olarak da temiz ve ılık suyla halıyı durulayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu