Temizlik

Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Boya badana isleri sonrasında yüzeylerde oluşan yağlı boya lekesini çıkarmak için çeşitli yöntemler kullanabilirsiniz.

Her yüzey için farklı bir leke çıkarma yöntemi vardır. Kumaştan ya da sert bir zeminden yağlı boya lekesi çıkarmak için farklı yöntemler denemelisiniz.

Yağlı Boya Lekesi

Pamuklu, yünlü ya da keten kumaştan yağlı boya lekesi çıkarmak için pudra kullanabilirsiniz. Lekenin üzerine pudra serpiştirin. Pudra lekeyi emecektir. Ardından lekeli bölgeyi etere ya da alkole batırlımış bir bez ile silin. Eter ve alkol yanıcı maddeler olduklarından ateşten uzak durmalısınız. Ardından lekeli bölgeyi bol soğuk su ile iyice durulayın.

Kurumuş yağlı boya lekesini çıkarmak için amonyak kullanabilirsiniz. Kurumuş lekenin üzerine amonyak dökün ve 15 dakika bekleyin. Ardından yine etere ya da alkole batırılmış temiz bir bez ile lekeli bölgeyi silin ve bol soğuk su ile yıkayın.

Yağlı boya lekesi olan kıyafeti temiz bir bezin üzerine yayın. Kumaşın ters yüzeyinden ılık su ile ağartıcı içermeyen deterjan uygulayın. Bu işlemi leke çıkıncaya kadar tekrarlayın. Leke çıktıktan sonra giysiyi bol su ile yıkayın. Ardından kıyafeti ipe asarak kurutun, kurutma makinesinde kurutmayın.

Eğer beyaz bir kıyafette yağlı boya lekesi oluştuysa ağartıcı içeren deterjan da kullanabilirsiniz. Fakat deterjanın kumaşa zarar verip vermediğini kumaşın görünmeyen bir yerinde kontrol etmelisiniz.

Yağlı boya lekesini çıkarmak için bir diğer yöntem ise tiner kullanmaktır. Temiz bir bezi tinere batırın ve lekeye tampon yapın. Bu işlemden sonra tiner kullanılan yer bol su ile yıkanmalıdır. Tiner cilde zarar verebileceğinden bu işlemi yaparken eldiven kullanmalısınız. Tiner aynı zamanda yanıcı bir madde olduğundan ateşten uzak tutmalısınız.

Bu yöntemler uygulanarak yağlı boya lekesi kolayca çıkarılabilir.

Bu konu hakkında fikriniz bizim için önemli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir