Yangın Tüpleri Periyodik Bakımı Kaç Yıl Süreyle Yapılır?

Yangın tüpleri periyodik bakımı ne zaman yapılmalı? Yangın tüpleri meskenlerde çıkabilecek yangınlarda hayat kurtarıcı işlev görür. Bu sebeple bakımı ilgili yönetmelik uyarınca düzenli olarak yapılmalıdır.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürlüğü aracılığıyla, resmi daireler, kamu, kurum ve kuruluşlar ile illerdeki ticaret odalarına yazı göndererek, yangın söndürme cihazları konusunda uyarıda bulundu.

Yangın Tüpleri Periyodik Bakımı Süreleri

Sanayi Genel Müdürlüğü’nün ‘Ürün güvenliği ve denetim” başlığı adı altındaki uyarı yazısında şu görüşlere yer verildi:

”Kuru kimyevi yangın söndürme cihazlarının üzerinde son kullanma tarihinin 4 yıl yerine, 2 yıl olarak yazıldığı ve belirtilen cihazların 2 yılda bir doldurulması nedeniyle devletin zarara uğratıldığı şikayetleri söz konusu olmuştur. Konu ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliğin 99. maddesinin 7. Fıkrasında şu hükümler yer alır:

  • Yangın söndürme cihazlarının periyodik kontrolü ve bakımı TS ISO 11602-2 standardına göre yapılır.
  • Söndürme cihazlarının bakımını yapan üreticinin veya servis firmalarının dolum ve servis yeterlilik belgesine sahip olması gerekir.
  • Servis veren firmalar, istenildiğinde müşterilerine belgelerini göstermek zorundadır.
  • Söndürme cihazlarının standartlarda belirtilen hususlar doğrultusunda, yılda bir kez yerinde genel kontrolleri yapılır ve dördüncü yılın sonunda içindeki söndürme maddeleri yenilenerek hidrostatik testleri yapılır.
  • Cihazlar dolum için alındığında, söndürme cihazlarının bulundukları yerleri tehlike altında bırakmamak için, servisi yapan firmalar, bakıma aldıkları yangın söndürme cihazlarının yerine, aldıkları söndürücü cihazın özelliğinde ve aynı sayıda kullanıma hazır yangın söndürme cihazlarını geçici olarak bırakmak zorundadır.

Belirtilen nedenle, kurumunuzca alımı gerçekleştirilen yangın söndürme cihazları ile ilgili olarak yukarıda yer alan yönetmelik hükümlerindeki hususlara azami özen gösterilmelidir.”

Uyarıları göz önünde bulundurarak yangın tüplerinin bakımı yetkili kurumlara düzenli olarak yaptırılmalıdır. Güvenli günler dileriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu