Yaprak Biti Nasıl Önlenir?

Yaprak biti, 1.5-3 mm boyları arasında olup bitkilerin kuruyup ölmelerine sebep olabilecek canlılardır.

Yaprak biti sarı, yeşil, siyah renkte olabilir. Kanatlı ve kanatsız olanları vardır. Bitkilere çok kolay bulaşabilirler. Bulaştıkları bitkilerin sularını emerek bitkiyi kuruturlar. Yaprak bitine maruz kalan bitkinin yaprakları siyaha dönüşür ve zamanla dökülür.

Yaprak biti bahçede ve balkonda yetişen bitkilerden, tarlada yetişen mahsullere kadar pek çok bitkiye zarar verebilir. Yaprak bitkileri küçük olmalarına rağmen bitkiye büyük zarar verebilirler.

Yaprak Biti İlacı

Yaprak Biti Nasıl Önlenir?

Yaprak bitini organik malzemelerle temizleyebilirsiniz. Bunun için evinizde malzeme hazırlayabilirsiniz.

Bir litrelik suya ılık suya (40 derece) 5 yemek kaşığı arap sabunu ekleyin ve iyice çalkalayın. Bu karışımı bir püskürtme kanına koyun. Yaprak bitleri yaprakların alt kısımlarında bulunur. Hazırladığınız karışımı bu kısımlara püskürtün. Bu karışım yapraklarda larva oluşumunu engeller.

Bu karışımın bitkilere gündüz ve yağmurlu havalarda uygulanmaması gerekir. Karışımı akşamüstü, sabahın erken saatlerinde ya da yağmurlu havalara uygulamalısınız.

Uygulamayı düzenli bir şekilde yaparak yapraklarda larva oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Yapak bitini engellemenin en bir diğer yolu ise bulaşık deterjanı ile karışım hazırlamaktır. Bir litrelik suya ılık suya (40 derece) 5 yemek kaşığı bulaşık deterjanı ekleyin ve iyice çalkalayın. Bu karışımı bir püskürtme kanına koyun. Yaprak bitleri yaprakların alt kısımlarında bulunur. Hazırladığınız karışımı bu kısımlara püskürtün. Fakat bu yöntem organik bir yöntem değildir.

Son olarak zirai ilaç kullanabilirsiniz. Bu yöntem tarlalardaki bitkiler için kullanılmalıdır. İlacı yaprak altlarına uygulayın, yaprak bitleri zamanla dökülecektir. Bu, kimyasal bir yöntemdir. Bu sebeple eğer mahsul toplayacaksanız ilaç uygulandıktan sonra en az bir gün beklemelisiniz.

Uğur böcekleri yaprak bitleriyle beslenir. Bitkilerinizin çevresinde uğur böcekleri varsa bu böceklere müdahale etmeyin. Uğur böcekleri az miktardaki yaprak bitini temizleyecektir.

Yaprak Biti İlacı

Yaprak Biti ile Mücadele

Kültürel, biyolojik ve kimyasal mücadele edilir. Kültürel mücadele de izlenen yollar şunlardır:

 • Bahçe içerisindeki yabancı bitkiler imha edilmeli.
 • Toprak işlemeye özen gösterilmeli.
 • Bu zararlıya, hassas bitkiler yetiştirilmemeli.

Biyolojik mücadele doğal düşmanları ortama salınarak yaprak bitleri ile savaşılabilir. Kimyasal mücadelede ise sürgünlerin % 20’sinde sürgün ve taze yaprakların alt yüzeyinde yaprak biti kolonileri görülmeye başladığı zaman uygun ilaçla ilaçlamaya geçilebilir.

Yaprak Biti İlacı

Bir litrelik suya ılık suya (40 derece) 5 yemek kaşığı arap sabunu ekleyin ve iyice çalkalayın. Bu karışımı bir püskürtme kanına koyun. Yaprak bitleri yaprakların alt kısımlarında bulunur. Hazırladığınız karışımı bu kısımlara püskürtün. Bu karışım yapraklarda larva oluşumunu engeller.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Yöntem 1
  Sarımsak esanslı su
  Sirke ve limon karışımı ile ORGANİK müdacele
  Yöntem 2
  Kulağa kaçan böceği
  Uğur böceği
  Yöntem 3
  Yeşil bitler uçabilirler ancak çok hızlı yayılamazlar, yayılmalarını sağlayan
  canlı ise karıncalardır, karıncalar bitlerin emdikleri özsuyu şeker olarak dışkılarlar ve karıncalara Carbon kaynağı oluştururlar yani karıncalar tarihte bilinen ilk hayvan gütme faliyetini yapan canlılardır, Ağaçların gövdelerini Beyaz kireç ile boyamak karıncaları uzak tutar böylece bit yayılması da minimum düzeyde kalmış olur.

 2. Benim bitkimde de böcek oldu.Bu deterjanli karışım saksıdaki limon bitkisine zarar verir mi ? Tedirgin oldum.

  1. Merhaba,

   Tarife uygun yaparsanız zarar görmez. Doz aşımından kaçınmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu