Yaşlılar için evde güvenlik önlemleri

Yaş ilerledikçe denge bozukluğu, görmede azalma gibi sorunlarla karşılaşılır. Büyüklerinizin yaş ilerlemesine bağlı olarak meydana gelen sorunlar nedeniyle kaza geçirmelerini önlemek için evinizde nasıl tedbirler alabilirsiniz?

Genel olarak evinizde sık kullandığınız eşyaları kolaylıkla ulaşılabilecek yerlere koyun. Böylece, yüksek yerlerde bulunan eşyaları almak için sandalye ya da merdivene çıkmak zorunda kalmayacaklar. Bu da düşme riskini azaltacaktır.

Zeminlere dikkat

Yer döşemelerinizin kaygan olmamasına özen gösterin. Halı ve kilimlerinizin kaymamaları için dört bir köşesine ince lastik ya da köpük sünger dikebilirsiniz. Takılıp düşmeleri önlemek için, halı kenarlarının kalkık ve kıvrık olmamasına özen gösterin.

Mutfaklar

Yaşlıysanız ve kendi yemeğinizi kendiniz yapıyorsanız, yemek yaparken kolunuzun tencereye takılmaması için, kol ağzı kısa ve dar kıyafetler seçmelisiniz. Elektrik çarpmalarını önlemek için, elektrik kablolarını lavabo ve ocağa uzak konumlandırmalısınız. Mutfağınızı olabildiğince fazla aydınlatarak, yiyeceklerinizi soyup doğrarken meydana gelecek kazaları önlemiş olursunuz.

Banyoda kaymalara dikkat

Banyoda en çok yaşanılan kazaların başında düşüp kaymalar gelir. Bunu önlemek için banyo yerlerini kaymayan malzemeler ile kaplayabilirsiniz. Klozet ve duş kabinine sağlam tutacaklar yerleştirebilirsiniz. Suyun sıcaklığını ayarlamak için termostat kullanabilirsiniz. Böylece meydana gelebilecek haşlanmaları önlemiş olursunuz. Banyoda meydana gelebilecek en önemli sorunlardan biri de şofben zehirlenmesidir. Zehirlenme olasılığını ortadan kaldırmak için, banyoda yeteri kadar havalandırma sağlanmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu