Yastıklar Nasıl Yıkanmalıdır?

Kaliteli ve sağlıklı bir uyku için yastık oldukça önemlidir. Yastıkları temiz tutarak uyku kalitenizi arttırabilirsiniz.

Yastıkların temizliği sağlık açısından oldukça önemlidir. Yastık temizliği de üretildikleri malzemeye göre yapılmalıdır.

Elyaf Yastıklar

Elyaf yastıklar makinede yıkanabilir. Yıkamadan önce kullanma talimatını okumalısınız. Eğer aksi bir bilgi yoksa elyaf yastıkları 60 derecede yıkamalısınız. Kalitesiz elyaf yastıklar makinede zarar görebilir. Yıkanan yastıklar sıkılmamalı ve kurutma makinesine atılmamalıdır. Açık havada kurutulmalıdır.

Kuş Tüyü Yastıklar

En düşük programda makinede yıkanabilir. Yıkamadan önce yastığın kılıfında bir sökük, yırtık olmadığından emin olmalısınız. Sıkma ve kurutma işlemi yapılmamalıdır. Kuş tüyü yastık açık havada kurutulmalıdır.

Pamuk ve Yün Yastıklar

Pamuk ve yün yastıklar makinede yıkanmamalıdır. Kılıfından çıkarılan pamuk ve yün yastıklar bol su ve az deterjan ile elde yıkanmalıdır. Yıkandıktan sonra sıkılmadan açık havada kurutulmalıdırlar.

Visko Yastıklar

Visko yastıkların yıkanması önerilmez. Kirlendiklerinde nemli bir bezle silinmelidirler. Vakumlama işlemi ile temizlenebilirler. Eğer çok kirlendilerse soğuk suyla elde yıkanabilir.

Latex Yastıklar

Latex, süngerden üretilmiştir. Süngerin su ile temas etmesi önerilmez. Kirlendiklerinde nemli bir bez ile silinebilirler.

Silikon Yastıklar

Silikon yastıklar çamaşır makinesinde 40 derecede yıkanabilirler. Düşük devirde, az deterjanla yıkanmalı, açık havada kurutulmalıdırlar.

Kaz Tüyü Yastıklar

Kaz tüyü yastıklar su ile temas ettirilmemelidir. Su ile temas ettiklerinde deforme olurlar. Temizliği için kuru temizleme tercih edilmelidir.

Yastıklarınızı temizlemek konusunda ne kadar titiz olursanız olun, er ya da geç onları yenilemek zorunda kalırsınız. Yastıklarınızı yenileme zamanının geldiğini anlamanın en iyi yolu ortadan katlamaktır. Yastığı ortadan katladığınızda yeniden ilk haline gelmiyorsa, yeni yastık almanın zamanı gelmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu