Yatağınıza en uygun yatak örtüsünü satın alın

Günümüzün büyük bir kısmını, yatağımızda dinlenerek ve ertesi gün için enerji toplayarak geçiririz. Bu sebeple, yatağın, bütün öğeleriyle birlikte, özenle seçilmesi gerekir.

Yatak çarşafı satın alırken, dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır: 

• İlk olarak, alacağınız çarşafın, yatak boyuna uygun olmasına dikkat edin. Genelde çarşaflar, iki üç farklı boyda satışa çıkarlar. Bu boylar içinden, yatağınıza en uygun olanını seçin. 

• Bazı çarşaflar, takım olarak da satılır. Çarşafın yanında, yastık ve yorgan kılıfları da bulunur. Takım halinde alınan çarşaflar, daha ekonomiktir. Bu şekilde çarşaf takımı alacaksanız, yorganınızın ve yastıklarınızın ebatlarını da göz önüne almalısınız. 

• Yatak çarşafı alışverişine çıkmadan önce, yatağınızı ve ek unsurlarını ölçmeniz, daha sağlıklı alışveriş yapmanızı sağlar. 

• İlmekli yatak çarşafı alacaksanız, santimetre başına en az 100 ilmek olmasına dikkat edin. Bu çarşaflar yumuşak ve konforlu olur. Rahat bir his için, santimetre başına 80- 90 ilmeğin altındaki çarşafları tercih etmeyin. 

• Yatak çarşaflarının yapıldığı materyaller çok çeşitlidir. Pamuktan ipeğe kadar giden bir yelpazeye sahiptir. Pamuk, en popüler materyal çeşididir. Ancak, diğer materyallerle karıştırılmış pamuk kumaşları da tercih edebilirsiniz. 

• Saten ve ipek çarşaflar, diğer çeşitlere göre daha pahalıdır. Ancak saten veya ipek çarşaf tercih ederseniz, odanıza zarif bir hava katmış olursunuz. 

• Renk ve desen konusunda karar verirken, yatak odanızın genel temasına uygun modellere yönelin. Dilerseniz sade, dilerseniz ihtişamlı modelleri tercih edin. 

Bu bilgiler ışığında, yatağınıza en uygun çarşafı seçebilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu