Yatağınıza iyi bakın

Yatağınızın hem ömrünü uzatmak, hem de verimli bir uyku uyumanızı sağlamak için uygulayabileceğiniz birkaç püf nokta vardır. Bunlardan başlıcalar; nevresim takımı, yastık ve yorganların temizliği ile yatağınız için uygulayabileceğiniz genel bir bakımdır.

Yastık ve yorganlarınızı yıkayın

  • Yastık ve yorganlarınızı yıkarken, mutlaka üzerlerindeki temizlik etiketlerine bakın ve işleminizi bu doğrultuda gerçekleştirin.
  • Yorganlarınızı yıkarken, makinenizin çamaşır alma kapasitesini göz önünde bulundurun. Makineniz, yorganı almıyorsa elle yıkamayı tercih edin. Özellikle yün yorganlarınızı elle yıkayın ve direkt güneş altında kurutun.
  • Yastıklarınızı yıkarken, şekillerinin bozulmamasına özen gösterin. Bu doğrultuda, yastıklarınızı narin yıkama programında, kısa devirde yıkayabilir ve ardından asarak kurutabilirsiniz.

Nevresim takımlarınıza özen gösterin

  • Severek aldığınız nevresim takımınızın uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, bakımına özen gösterin. Renginin solmaması için haftada en az bir kere nevresim takımlarınızı değiştirin. 40 derecede yıkayın ve asarak kurutmayı tercih edin. Asarak kurutma, nevresimleriniz hem daha az kırışmasını hem de deterjan kokusunun kalıcı olmasını sağlayacaktır.
  • Kurutma için kurutma makinesi kullanıyorsanız, nevresimlerinizi nemli haldeyken makineden çıkarın ve böylelikle fazla kırışmasına engel olun.

Tüm bunların dışında yatağınızın genel bakımını da ihmal etmeyin. Şiltenizin uzun ömürlü olabilmesi adına, kuru temizlemeciye gönderin. Nevresim takımlarınızı değiştirirken zaman zaman şiltenizi ters çevirin. Yatak başınızın tozunu elektrikli süpürge veya bir toz bezi yardımı ile alın.

Tüm bu işlemler, çok daha rahat ve serin bir uyku uyumanızı sağlayacaktır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu