Yatak Başlığı Önerileri

Yatak başlığı için dekorasyon önerileri mi arıyorsunuz? Yatak başı dekorasyon fikirleri için önerilerle geldik. Bu önerilerle yatak odanızı monotonluktan kurtarın.

Yatak Başlığı Seçimi

Odanız için en uygun yatak başlığını seçin.

Başlık seçiminizde, yatak odası mobilyalarınızı ve sevdiğiniz renkleri göz önünde bulundurun. Yüksek, alçak, deri, ferforje veya ahşap modellerdeki yatak başlarını, mobilyalarınıza uygun şekilde seçerek, odanızda dekoratif bir görünüm sağlayabilirsiniz. Baş ucunuzda kitaplarınızın olmasını tercih ederseniz, açık raf şeklinde yatak başı seçebilirsiniz.

Raflara abajur, kitap ve dergilerinizi yerleştirerek, her an elinizin altında olmalarını sağlayabilirsiniz. Daha klasik ve yalın bir görünüm için, ferforje yatak başlıkları tercih edin. Tezat renklerde kullanacağınız ferforje, odanız için dekoratif bir unsur haline gelebilir. Deri yatak başlıkları, koyu renk yatak odaları ve daha ağır bir görünüm yaratmak isteyenler için uygun olacaktır. Derinin verdiği parlak ve ağır görünüm, odadaki sarı aydınlatmayla birleşerek, dekorasyonu tamamlayacaktır.

Odanız için en uygun yatak başını seçerken, kişisel dekorasyon zevkinizi ön planda tutun.

Yatak başı dekorasyonu
Yatak başlığı dekorasyonu

Yatak Başı Dekorasyonu

Yanı sıra yatak başı dekorasyonu için bu önerileri de dikkate alın.

Duvar Kağıdı ve Sticker Kullanın

Yatak başınızı kişiselleştirerek, yatak odanıza farklı bir hava katın. Yatak başınızı, duvar kağıdı ve sevdiğiniz stickerlar yardımıyla kişiselleştirin.

Tahta çubuklardan yardım alarak, yatak başınızı kolaylıkla kişiselleştirebilirsiniz. Yatak başınızda kullanmak için, 10 cm genişliğinde tahta çubuklar alın. Tahta çubukları, yerden başlayarak, bir çerçeve oluşturacak şekilde, yatak başına yerleştirin. Oluşturduğunuz çerçeveyi, yatak odanızın dekorasyonuna uygun renklerde bir duvar kâğıdı ile kaplayın. Duvar kâğıdı ile kapladığınız çerçevenizin üzerine, dekorasyonunuza uygun olduğunu düşündüğünüz stickerları da yapıştırabilir, çerçevenizi renklendirebilirsiniz.

Desen Kullanın

Her gün görmekten hoşlanacağınız desenleri yatak başınıza yerleştirerek, iç dünyanızı hareketlendirin.

Sevdiğiniz desenleri yatak başınızda kullanarak, güne pozitif başlayabilirsiniz. Öncelikle bir kalem yardımıyla, yatağınızın ölçülerinde olacak şekilde, yatak başınızda bir çerçeve çizin. Çizilen bu çerçeveyi, odanızın renklerine uyacak ve bunun yanı sıra, sizi iyi enerji vereceğini düşündüğünüz renge boyayın. Sevdiğiniz desenleri, boyadığınız alana, göze hitap edecek şekilde düzenleyerek yapıştırın. Yapıştırılan desenlerin çevresini, bir fırça yardımıyla, desenin renklerine uyacak bir renk yardımıyla çizerek belirginleştirin.

Yatak başı
Yatak başlığı

Çerçeve Kullanın

Yatak baş ucunuzu bir çerçeve ile de süsleyebilirsiniz, dilimlenmiş ağaç gövdeleri ile de. Yatak başı seçenekleri nelerdir? Sizin yatak başınız hangisi olsun? Seçtiğiniz yatak başlarıyla odanızda farklı bir hava yaratın.

Mobilya ve duvar renginiz ahşap renklere uygunsa, yatak başı seçiminizi dilimlenmiş ağaç gövdelerinden yana kullanabilirsiniz. Bunun için bir marangoza gidip, yaşlı ağaçların kalın gövdelerinden dilimler kestirebilirsiniz. Daha sonra kestirdiğiniz bu gövdeleri cilalatıp, yatağınızın baş ucundaki duvara monte edebilirsiniz.

Renkli bir odanız olsun istiyorsanız, renk renk boyadığınız tavan göbeklerini yatak baş ucunuzda kullanabilirsiniz. Yapı marketlerinde hazır satılan tavan göbeklerini alıp, istediğiniz renge boyayın. Daha sonra bunları bir usta yardımıyla yatak baş ucunuza yapıştırabilirsiniz.

Odanızda farklı bir ambiyans yaratmak için, yatak baş ucunuza boş bir çerçeve yerleştirebilirsiniz. İsteğinize göre bu çerçevenin içini fotoğraf ya da notlarınızla doldurabilirsiniz.

Varolan yatak başınızın rengini sprey boyalarla değiştirebilirsiniz. Rengini değiştirdiğiniz yatak başınıza dekoratif kağıtlar yapıştırabilirsiniz.

Başlık seçerken kendi stilinizi ve odanızın dekorunu göz önünde bulundurmayı unutmayın. 

Yatak Başı Süslemek İçin Bütçe Dostu Öneriler

Odanızın havasını tamamen değiştirmek için yatak başını süslemek yeterli olur. 

 • Otantik ve retro bir görünüm için, renkli bir yorganı veya kilim desenini çerçeveleterek baş ucunuza asın.
 • Büyük bir ayna asın. Büyük ve tek bir ayna yerine, küçük ve farklı büyüklükteki çok sayıda aynayı da aranje edebilirsiniz.
 • Sevdiğiniz resimleri çerçeveleterek, farklı bir kolaj yaratın.
 • Dar bir raf asarak, üzerini dekoratif eşyalar, mumlar ve resimlerle süsleyn. Rafı, yeterince yukarı monte ettiğinizden emin olmalısınız ki, kalktığınızda başınız için tehlike oluşturmasın.
 • Ahşap görünümlü yapay tahtaları, pencere kafesi şeklinde birleştirerek, yatak odanız renginde boyayın. Tamamlanmış bir görüntü için, pencere kafesini çerçevelettirin.
 • Yatağın genişliği ile aynı olan ufak bir kitaplık monte edin. Yeterince sağlam olduğundan emin olun.
 • Yeteneğine güvendiğiniz birine, duvar üzerine yatağınız genişliğinde bir resim çizdirin. Renk seçiminde, tamamen özgür davranın.
 • Sıkıldığınız zaman çıkarabileceğiniz ve yenisi ile değiştirebileceğiniz, sticker desenlerini yatak başınıza yapıştırmayı deneyin. 

Bu önerilerle yatak odanızın stilini değiştirmenin tadına varın. 

Yatak başı dekorasyonu
Yatak başı dekorasyonu

Yatak Başınızı Kendiniz Yapın

Evde, kendi yatağınıza uygun bir yatak başı yapmak için biraz vakit ayırmanız yeterli. Yatak başı nasıl yapılır?

Malzemeler

 • Mezura
 • Model için kağıt
 • Kontrplak, zımpara ve testere
 • Döşemelik köpük
 • Kaplama kumaşı
 • Dekoratif kumaş
 • Elektrikli matkap, vida, zımba
 • Kurdele, örgü veya diğer süs malzemeleri

Yapılış

 • Yatağınızı ölçün. İdeal yatak başı için, yastıklar dayandıktan sonra, 20 santimetrelik kısmı görünecek şekilde, yatak başı boyutuna karar verin.
 • Bir kağıda istediğiniz şekilde, yatak başı modeli çizin. Yuvarlak kenarlar, daha romantik bir hava verir.
 • Bu çizimi daha büyük bir kağıda, gerçek boyutunda geçirin. Bu kağıdı kontrplağa yerleştirin ve tahtayı çizin. Daha sonra testere ile kesin.
 • Kesilen alanları zımparalayın.
 • Köpüğü tahtanın üstüne yerleştirin ve aynı boyda kesin. Kaplama kumaşını, köpüğün boyundan beş santimetre daha büyük olacak şekilde kesin ve köpüğün üstüne gerdirin. Gereken yerlere, elyaf ile takviye yapın. Kumaşı iyice gerdirin ve tahtanın arkasına getirerek zımbalayın.
 • Dekoratif kumaşınızı ütüleyin ve yine bir önceki kumaş boyunda kesin. Aynı şekilde gergin duracak şekilde tahtaya zımbalayın.
 • Tahtanın arkasına, kaplamalık kumaştan kesin. Tahta boyunda olan bu kumaşı, arkayı tamamen kaplayacak şekilde yerleştirin ve zımbalayın.
 • Yatak başına, dilerseniz ayak da yapabilirsiniz. Kalan kontrplakları değerlendirerek, ayak yapın ve vidalar yardımıyla tutturun.

Bu noktalara dikkat ederek dilediğiniz tarzda dekoratif yatak başları yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu