Yatak Odası Aydınlatma Fikirleri

Yatak odası aydınlatma fikirleri yatak odası dekorasyonunda en önemli ayrıntılardan biridir. İyi bir uyku için yatak kadar odanın aydınlatması da oldukça önemlidir.

Yatak odası aydınlatması için yumuşak tonlar, rahatlatan ve uykuya geçişi kolaylaştıran ampuller tercih edilmelidir. Aydınlatmada öncelikle konfor ön planda tutulmalıdır. Yatak odası aydınlatma için dekoratif öğeler ikinci planda gelmelidir.

Yatak odası aydınlatma

Yatak odası aydınlatmasının dinlenme, makyaj yapma, giyinme ve okuma gibi gereksinimlere yanıt verecek şekilde dengeli olması gerekmektedir. Yatak odalarında dinlendirici bir genel aydınlatma ile fonksiyonel bir başucu aydınlatması beraber düşünülmelidir. Doğru ve ideal aydınlatma için genelde dolaylı ışık kullanılır ve bunun çok kuvvetli olmamasına özen gösterilir.

Gözü rahatsız etmeyecek biçimde düzenlenen genel aydınlatma, güçlü ışık kaynaklarıyla tavanı aydınlatır. Böylece odanın genel aydınlatması sağlandığı gibi, dolap içleri de tavandan yansımayla ışıklandırılmış olur. Işıklandırma stili, odayı kullanan kişiye göre değişkenlik gösterir.

Yatak odası aydınlatma

Tavan boyasının beyaz olması önerilir. Başucu aydınlatmasında dikkat edilmesi gereken nokta yatak yüksekliğine göre ayarlama yapılmasıdır. Ayrıca kullanıcının alışkanlıklarına göre başucunda kullanılan aydınlatma elemanı değişebilir. Mesela çok okuma alışkanlığı olan kişiler için hareket edebilen, mafsallı kollu duvar aplikleri önerilebilir.

Eğer fonksiyonellikten çok estetik ön plandaysa, yumuşak ışık veren aydınlatma armatürleri uygun olur. Yatak odasında bir tuvalet masası varsa, ayna önü aydınlatması uygulanabilir. Tuvalet masası için ışık düzenlenirken, aydınlatma aynanın her iki tarafında da aynı seviyeye yerleştirilerek yüzde gölgeler oluşması önlenir. Bu alandaki ışık, genel aydınlatma için kullanılandan daha parlak olabilir. Giysi dolapları aydınlatması ise yatak odası ya da yakın bir başka alanda düzenlenebilir. Her iki durumda da dolap içi aydınlatması kullanılabilir.

Yatak odalarındaki çalışma masalarında yoğun ışığa ihtiyaç duyulur. Bebek odalarında ise gece lambaları kullanılmalıdır. Yaşlıların yatak odalarında ise özel bir aydınlatma şarttır. 50 yaşın üstündeki kimselerin odaları daha iyi aydınlatılmalıdır. Yaşlıların gözleri parlamaya duyarlı olduğu için parlak ampulün etrafında koyu abajurla çevrelenmelidir.

Yatak odası aydınlatma

Dekorasyon Önerileri

  • Duvarlarınızı süsleyen resim veya tablo varsa ise, hemen üzerlerine spot lambası asabilirsiniz.
  • Tuvalet masanızı aynı zamanda makyaj masası olarak kullanıyorsanız yandan gelen bir ışık kullanın. Bu durum, görüşünüzü netleştirecektir.
  • Genel aydınlatmaya yan ışık kaynakları ekleyin ve böylelikle oda içerisinde sıcak bir etki yaratın.
  • Okuma lambalarının, gözleri yormayacak şekilde yeterli ışık vermesine dikkat edin. Işığı çok parlak kullanmamak, sayfa yansımalarını engelleyecektir.
  • Müzik dinlemeyi ve televizyon izlemeyi seviyorsanız, uykuyu kolaylaştıran, gözü yormayan tavan aydınlatması kullanın.
Yatak odası aydınlatma

Yatak odasında gözü yoracak yüksek kontrastlı aydınlatmalar yerine, daha düşük toleranslı aydınlatmalar tercih edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu