Yatak Odası Dekorasyonu Fikirleri

Yatak odası dekorasyonu konforlu bir uyku için önemli. Stil sahibi bir yatak odası yaratmak istiyorsunuz. O halde temanızı sadelik olarak belirleyin. Modern veya klasik bir tasarım zevkiniz var. Bu durumda ipuçlarını takip ederek istediğiniz tarzı yakalayın. Yatak odanız için istediğiniz konsepti belirleyin ve dekorasyona başlayın.

Yatak odasında dinlenmek ve sabahları huzurlu uyanmak için dekorasyonu önemseyin. Dekorasyon sadece göze hitap etmez. Aynı zamanda konfor sağlayın.

Yatak odası dekorasyonunuzu daha dingin bir hale getirin. Yatak odası, dinlenmek, günün yorgunluğunu atmak ve rahatlamak için tercih edilen bir odadır. Günlük temponun ardından konfor, rahatlık ve dinginlik arzu edilir. Bu nedenle yatak odası içerisinde karışık, çok renkli, yorucu obje ve ürünleri bulundurmayın. Göz yormayan, aksine rahatlatıcı etki yaratabilecek objeler, yatak odasında yerini almalıdır.

Yatak odası dekorasyonunda ise sade ve göz yormayan renklere yer verin. Mobilya seçiminizdeki renkler de genel olarak sadeliği yansıtsın. Bu öneriler yardımıyla, daha dingin bir yatak odası yaratmak mümkün olacak.

Yatak odası
Yatak odası

Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

 • İlk olarak, yatak odanızın düzenli olmasına özen gösterin. Dağınık bir yatak odası, hiçbir zaman estetik görünmez. 
 • Yatak örtünüzü değiştirerek, odanızı bambaşka bir havaya büründürebilirsiniz. Yatak, odanın ilgi merkezi olduğu için, yapacağınız bu ufak değişiklik, köklü bir sonuca yol açar. Farklı renk tonlarında ve desenlerde bir yatak örtüsü seçerek, odanızın genel tarzını değiştirebilirsiniz. 
 • Yerde kilim veya halınız yoksa bir değişiklik yaparak, odanıza estetik, şık bir halı serebilirsiniz. 
 • Yatağın üstüne veya oturma köşesine renkli kadife yastıklar yerleştirerek, odaya hareket kazandırabilirsiniz. 
 • Perdelerinizi değiştirmek de, yepyeni bir görünüme kavuşmanızı sağlar. Örneğin, iki farklı perde takımı edinebilir ve bunları mevsimsel olarak dönüşümlü kullanabilirsiniz. 
 • Yatak örtüsü seçiminde, kırmızı, bordo, pembe gibi sıcak renkleri tercih edin. Örtünün, işlemeli, drapeli ve parlak olmasına dikkat edin. Modern bir yatak odanız varsa, yatak örtüsü seçiminde beyaz rengi ve tonlarını seçin. Tüm aksesuarlarla rahatlıkla kombinleyeceğiniz beyaz renkte yatak örtüsü ile ağırlıklı olarak, kırmızı ve tonlarından oluşan dekoratif malzemeleri kullanın.
 • Aksesuar seçiminde yine aynı tonları tercih edebilirsiniz.
 • Kumaş seçiminde ipek gibi yumuşaklık hissi veren kumaş türlerini tercih edin.
 • Halı seçiminde dokulu bir tür seçin.
 • Mobilya renkleri krem ve gri tonlarında olursa, odaya aynı zamanda modern bir görünüm kazandırmış olursunuz.
 • Karyola eteklerinin fırfırlı olanları tercih edin. Sıcaklık duygusunu pekiştiren diğer öğelerden biri olacaktır.
 • Stil sahibi duran, modası geçmeyecek bu malzemelerle şık, sıcak ve sade bir yatak odası hazırlayabilirisiniz.
 • Yatak odası düzeninin oluşturulmasında mobilya seçimi ve mobilya yerleşiminin yanı sıra bir diğer önemli unsur ise, ışık kaynakları ve aydınlatma seçimleridir.
 • Kendinizi rahat hissettirecek renk kombinasyonları seçin. Lacivert ve beyaz ikilisi, huzurun simgesidir.
 • Aynı zamanda sezonun trendi olan, açık ahşap renk mobilyalarla, odanızın ferahlığını arttırın.
 • TV izlemek istiyorsanız, gardırop olarak da kullanabileceğiniz TV ünitelerini seçin.
 • Giysi odası düzenlemeyi planlıyorsanız, sürgülü gardıroplar yerine açık mekan çözümünü deneyin.
 • Deliksiz bir uyku için, kalın kumaşlardan yapılmış perdeleri tercih edin. 

Yatak Odası Dekorasyonu Püf Noktaları

Mobilyalarınızı değiştirmek yerine onları boyayın. Veya eskitme uygulaması ile daha farklı bir konseptte tasarlayın. Yatak odanızda kullanacağınız oda parfümünün içinde kimyasal madde olduğu için geceleri sıkmamaya özen gösterin. Kimyasal kokular yerine, parfüm yağı, mum ve ev yapımı potporiler kullanın.

Tavana vantilatör asarak, kış aylarında tavana doğru yükselen sıcak havayı aşağı itin. Ve odadaki hava dengesini sağlayın. Yatak odanızda, kimyasal temizlik maddeleri yerine, su, limon ve sirkeyi kullanarak, hijyenik temizlik yapın.

Pencerelerinizden fazla güneş ışığı girmiyorsa, daha loş ve göz yormayan aydınlatmalar seçin. Gün içinde perdelerinizi açık tutarak, odaya gün ışığının girmesine izin verin. Akşamları loş ışık kullanarak, günün yorgunluğunu atmanız için keyifli ortamlar yaratın.

Modern bir yatak odası için, mavi ve gri tonları ile geometrik desenleri birleştiren kumaşlar kullanın. Aksesuarlar için kırmızıyı seçerek, ortama hareket kazandırın. Duvarlar için şehir manzaralı tablolar uygun olacak. Kır evi tarzı oda için, pastel tonlar ve ahşap malzeme kullanın. Kumaşlarda çiçek motifi ve dantel ideal birer seçim olacaktır. Dolaplarınızda oymalı motifler şık durabilir. Daha klasik ve feminen bir konsept için, koyu renkte mobilyalar, dore renkli objeler ve varaklı yüzeyler kullanın. Aksesuarlarda sadelik ve şıklık ön planda olmalıdır. Mobilyaların koyu olmasının yanı sıra, klasik tarzda tasarlanmış olması, odanın konseptini tamamlayacak. Odanız için doğru konsept seçimi yapın ve tarzınızı yansıtın. 

Yatak odası renkleri
Yatak odası renkleri

Yatak Odasında Renk Kullanımı

Dekorasyon için renklerin gücünden faydalanın. Ve istediğiniz atmosferi renkler yardımıyla yaratın.

 • Yatak odanızda canlı ve farklı tonlarda renkler görmek hoşunuza gidiyorsa, hiç çekinmenize gerek yok. Perdelerinizde koyu turuncu ve pembe tonlarını birlikte kullanın. Bu, odanıza canlılık ve hareket kazandırır. 
 • Yatak başına karar verirken, kadife kumaşların elit bir görünüm kazandırdığını göz önünde bulundurun. Pembe kadife bir yatak başı, odanın ilgi merkezi olacaktır. 
 • Yatak örtüsünde de cıvıl cıvıl renkler kullanabilirsiniz. Modern bir tarz için, geometrik ve retro desenlere yönelin. Daha klasik bir tarz için ise, floral desenler daha uygundur. Özellikle, pembe, turuncu, yeşil, mor ve mavi renklerin her tonunu çekinmeden kullanabilirsiniz. 
 • Tek bir rengin odaya hakim olmasını istiyorsanız, en sevdiğiniz rengin farklı tonlarından aksesuarlar ve mobilyalar seçin. Örneğin, ilgi merkezi olmasını istediğiniz objeyi, rengin en dikkat çeken, koyu ve derin tonlarından seçin. Diğer öğeleri, açıklı koyulu, farklı tonlardan seçebilirsiniz. 

Yatak odasında renkler yardımıyla dekorasyon yaparken, bu fikirler işinize yarayabilir. 

Sakin Bir Dekorasyon İçin

Yatak odası, dinlendirici ve huzur verici bir yer olmalıdır. Bu sebeple, kullanılan renkler, sakinleştirici özelliği olan, yumuşak renklerden seçilmelidir.

Faydalanabileceğiniz birkaç öneri aşağıdaki gibidir. 

 • Açık mor, mavi, pembe gibi renkler sakinleştiricidir. 
 • Desenli duvar kağıdı ve perde seçerken, daha düz desenlere ve yine açık renklere yönelin.
 • Eğer farklı desenleri bir arada kullanacaksanız, tek bir renkte yoğunlaşın. Böylece, oda fazla karışık görünmez. 
 • Yumuşak keten perdeler, ışığı hafif süzer, böylece huzurlu bir ortam yaratır. 
 • Kumaş seçimlerinde, pamuklu ve kadife kumaşlara yönelin. 

Yukarıdaki öneriler doğrultusunda, sakin bir yatak odası yaratabilirsiniz. 

Çıkartmalarla Dekrasyon

Fazla mobilya kullanmadan, duvar çıkartmalarıyla odanızı renklendirin.

 • Tuvalet masanızdaki aynanız için dekoratif duvar çıkartması alın. Şık bir çerçeve görünümü veren çıkartmalar, ahşap çerçevenin duvarı kirletmesini engeller. Duvar çıkartmaları, odanız için daha ferah bir görünüm sağlar.
 • Aynı çıkartmaları, yatağınızın başucunda da kullanabilirsiniz. Çeşitli renk ve desenlerdeki çıkartmalar, duvar kâğıdı gibi çok uğraş gerektirmez ve duvarın hava almasını sağlar.
  Avizelerinizi yenileyin. İstediğiniz desendeki kaplama kâğıtlarıyla avizenizi kaplayın ve odanızdaki ışığı farklı renklere dönüştürün.
 • Başucunuzdaki duvara raf yerleştirin. Rafı, odadaki hâkim renge zıt olarak boyayın. Bu şekilde, odanız daha özgün ve dekoratif görünecektir.

Odanızda var olan eşyalarınızda yapacağınız ufak değişikliklerle, kendi stilinizi odanıza yansıtın.

Mavi Beyaz Dekorasyon

Yatak odası bir evin en sessiz, en huzurlu, dinlenmek için en uygun yeridir. Yatak odanızın dekorunda mavi ve beyazı bir arada kullanarak odanızda huzurlu bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

Odanızı dekore etmeye ilk duvarlardan başlayabilirsiniz. Duvar renginiz için çivit mavi ve beyazı seçebilirsiniz. Mavi özellikle çivit mavi kullanıldığı ortama huzur veren bir renktir. Bir duvarınızı mavi, bir duvarınızı beyaza boyayarak odanıza hareket kazandırabilirsiniz. Duvarınızda iki renk kullanarak odanıza tek rengin hakim olmasını önleyerek, odanızda oluşacak boğucu bir havaya engel olmuş olursunuz.

Odanızın mobilya seçiminde beyaz rengi tercih edebilirsiniz. Çok çabuk kirlenebilen bir renk olsa da, beyaz kullanıldığı her ortamda ferahlık hissi uyandırır. Odanızda mümkün olduğunca az eşya bulundurmaya özen gösterin. Bir gardırop, yatak başına koyabileceğiniz iki komodin yatak odanız için yeterli mobilyalardır. Giysi odası yaratabilecek fazla bir mekanınızı varsa gardırobunuzu oraya yerleştirebilirsiniz. Eğer yoksa, yatak odanızın kirişli duvarına gardırobunuzu yerleştirebilirsiniz. Dolabınızı seçerken çok yer kaplamaması için kapısının sürgülü olmasına özen gösterebilirsiniz.

Odanıza ihtişam katmak için yatak başına antika pirinç bir yatak başlığı koyabilirisiniz. Odanızı yatak başınızı destekleyici aksesuarlarla da kombine edebilirsiniz. Yatak örtüsü olarak beyaz ve mavinin harmanlandığı desenleri kullanabilirsiniz.

Yatak odanızı merkezi aydınlatma yerine yatak başınıza koyabileceğiniz beyaz abajurlarla aydınlatmanızı öneririz.

Çarşaflar

Renkli çarşaflarla yatak odanızı renklendirebilirsiniz.

Yatak odanızın dekorasyonunda, sade mobilyaları tercih ettiyseniz ve küçük dokunuşlarla yatak odanızı canlandırmak istiyorsanız, çarşaflarınızı renklendirerek işe başlayın. Yatak odanızda ilgi odağı olacak renklerde çarşaf ve yastık kılıfları alın. Ayrıca, yatak odanızda kullandığınız düz ve klasik renkli halılarınızı kaldırın. Onun yerine, duvardan duvara halı satan mağazalardan neşeli renklerde halı parçacıkları kestirin. Kestirdiğiniz halı parçacıklarını, yatak odanızı zemini üzerinde yan yana dizerek farklı bir görünüm yaratın.

Yatak odanızdaki sadeliği bozmadan, küçük dokunuşlarla odanızın görünümünü hareketlendirebilirsiniz.

Yatak odası aydınlatması
Yatak odası aydınlatması

Aydınlık Yatak Odası Dekorasyonu

Yatak odanızı renk ve ışık hileleri ile odanızı daha büyük gösterin.

Odanızda duvar, zemin ve tavanda açık ve pastel tonlarda boya kullanırsanız derinlik katarsınız. Özellikle krem rengi, odanızı olduğundan daha geniş, aydınlık ve ferah gösterir. Beyaz, pembe ve su yeşili gibi renkler, uzaklık hissi vereceği için, odayı geniş gösterir. Yatak odanızı dekore ederken kullanacağınız rengin bal rengi tonunda olmasına özen gösterin. Ayrıca ipekli ve yünlü kumaşlar odanızı geniş gösterir. Beyaz ve açık tonlarda mobilya seçimi, odanızı geniş göstermenin yollarından biridir. Mobilyanın boyutları evinizin genişliğine uygun olmalıdır. Kısa tavanlı bir evde yaşıyorsanız, alçak boylu kanepe ve sehpa modellerini tercih edebilirsiniz. Duvarlar için, gün ışığı geliş yönünü göz önünde bulundurarak, duvar renginizi belirleyin.

Yatak odanız için seçeceğiniz renklerle, odayı daha büyük gösterebilirsiniz.

Yatak Odası Aydınlatması

Odanın genel aydınlatmasında rahatlatan, yumuşaklık hissi veren ve uykuya geçişi kolaylaştıran softone ampulleri tercih etmelisiniz.

Odanın tavan renginin beyaz olması, duvar renklerinin de ışığı doğru yansıtabilen renklerden seçilmesi ise, odanın genel aydınlatmasından en verimli şekilde yararlanmanızı sağlayacaktır.

 • Tabloların üzerine spot lambası asabilirsiniz.
 • Tuvalet masanızı aynı zamanda makyaj masası olarak kullanıyorsanız yandan gelen bir ışık kullanın.
 • Genel aydınlatmaya yan ışık kaynakları ekleyin.
 • Okuma lambalarının, gözleri yormayacak şekilde yeterli ışık vermesine dikkat edin.
 • Yatak odası dekorasyonunda uykuyu kolaylaştıran, gözü yormayan tavan aydınlatması kullanın.

Oda içerisinde neşe ve canlılık hissi yaratmak için mobilya ve kumaşların dokusunu öne çıkaran kontrast ışıklar; belirli nesneleri vurgulamak için ise, spot lambalar kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu