Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Yatak odası dekorasyonundaki belirleyici mobilya, yataktır. Yatak seçimi yapıldıktan sonra, odanın genel havası kolaylıkla ve yatağa uyum sağlayacak şekilde oluşturulabilir.

 Yatak odasınının dekorasyonu kişiye özeldir. Bu oda, evin en mahrem odası olduğu için, dekorasyonu da son derece kişiseldir. Yatak odasını zevk ve kullanım ihtiyaçlarınız doğrultusunda dekore edebilmek için odadaki tüm unusurları dikkate almanız gerekir.

Çok rahat bir yatak: Yatak odasındaki yatağınızın bazası ve başlığı, odanın dekorasyon tarzını belirleyicidir. Yatak gösterişli, klasik bir model ya da modern, platform bir model olabilir Yatak başlığı kullanacaksanız, bunun tarzını da belirleyin. Yerden yatağın üzerine kadarki mesafeyi göz önünde bulundurmanız da estetik ve kullanım açısından fayda sağlar.

Masalar: Yatağın yanında mutlaka komodin olması gerekir ki üzerine sürahi, bardak, defter, kitap ve kalem gibi ihtiyaçlarınızı yerleştirebilin. Gece lambası da komodinin üzerinde yer almalıdır. Eğer yatak odasında yer varsa, küçük bir çalışma masası ve makjaj masası da odayı tamamlar.

Rahat koltuklar: Yatak odasının büyüklüğüne göre, döşemeli koltuk mutlaka düşünülmesi gereken bir mobilyadır. Yatak odasındaki koltuk, odayı yaşam alanına dönüştüren önemli bir detaydır.

Işıklandırma: Yatak odasındaki ışıklandırma seçimi ambiyans yaratır. Mümkünse, farklı birkaç ışık çeşidine yer verebilirsiniz; kısma ayarlı ve renkli ışık gibi. Yatağın ve koltuğun yanında çok iyi ışık veren birer okuma ışığı olmasına da özen gösterin.

Depolama: Yatak odasının büyüklüğüne göre dolapların dışında da depolama alanı yaratmanız gerekebilir. Klasik yatak modellerinde, yatağın altını depolama alanı olarak değerlendirebilirsiniz. Yatağın ayak ucuna büyük bir sandık yerleştirebilir, ya da bol çekmeceli şifondyerlerden faydalanabilirsiniz.

Pencereler: Pencerelerdeki filtrasyon özellikle yatak odasında önem taşır. Gün ışığını içeriye sızdırmaması kadar, özel hayatı koruma altına alması da seçilecek malzemede göz önünde bulundurulması gereken unusurlardır.

Yerler: Yatak odasında yerlerde halı olması, sabah uyandığınızda çıplak ayaklarınızı mutlu edecek bir detaydır. Yatak odasında tercihinize göre boydan boya halı kullanabilir, ya da küçük kilimler döşeyebilirsiniz.

Yatak Örtüleri: Yatak örtüleri yatak odası dekorasyonunun bir parçası olarak düşünülmelidir. Mümkünse, pencereler ile uyum oluşturacak şekilde seçilebilir. Odanın genel dekorasyonuna uygun ton ve renkte tercih edilmelidir.

Yatak odası dekorasyonunu oluşturan tüm unsurları dikkate alarak, bütünsellik içinde uyumu yakalayan bir görünüm sağlayabilir, aynı zamanda konforlu bir odanın keyfini çıkarabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu