Yatak odası için aydınlatma önerileri

Yatak odası düzeninin oluşturulmasında mobilya seçimi ve mobilya yerleşiminin yanı sıra bir diğer önemli unsur ise, ışık kaynakları ve aydınlatma seçimleridir.

Odanın genel aydınlatmasında rahatlatan, yumuşaklık hissi veren ve uykuya geçişi kolaylaştıran softone ampulleri tercih etmelisiniz. Aksi takdirde gözü kamaştıran bir aydınlatma sistemi, yorgunluğunuzu ikiye katlayacaktır.

Odanın tavan renginin beyaz olması, duvar renklerinin de ışığı doğru yansıtabilen renklerden seçilmesi ise, odanın genel aydınlatmasından en verimli şekilde yararlanmanızı sağlayacaktır.

Oda içerisinde neşe ve canlılık hissi yaratmak için mobilya ve kumaşların dokusunu öne çıkaran kontrast ışıklar; belirli nesneleri vurgulamak için ise, spot lambalar kullanabilirsiniz.

Püf Noktalar

  • Duvarlarınızı süsleyen resim veya tablo varsa ise, hemen üzerlerine spot lambası asabilirsiniz.
  • Tuvalet masanızı aynı zamanda makyaj masası olarak kullanıyorsanız yandan gelen bir ışık kullanın. Bu durum, görüşünüzü netleştirecektir.
  • Genel aydınlatmaya yan ışık kaynakları ekleyin ve böylelikle oda içerisinde sıcak bir etki yaratın.
  • Okuma lambalarının, gözleri yormayacak şekilde yeterli ışık vermesine dikkat edin. Işığı çok parlak kullanmamak, sayfa yansımalarını engelleyecektir.
  • Müzik dinlemeyi ve televizyon izlemeyi seviyorsanız, uykuyu kolaylaştıran, gözü yormayan tavan aydınlatması kullanın.

Tüm bu unsurlar, yatak odalarınızda daha güzel bir görüntü yaratmanın yanı sıra, uyku düzeninizi olumlu yönde etkileyecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu