Yatak Toplarken Yapılan 6 Hata

Her gün mutlaka yapılan ev işlerinden biri olan yatak toplamanın da püf noktaları var. Düzgün yatak toplamanın sırrı detaylarda saklı.

Her sabahki günlük rutin arasında yatak toplamak da yer alır. Yatağı hızlı toplamak kadar, düzgün toplamak da önemlidir. Düzgün toplanmış bir yatak , odanın da düzenli görünmesini sağlar.

 1. Üst çarşafı deseni yukarıda sermek

Üst çarşafı sererken deseni aşağıda bırakarak, çarşafın üstün kıvırdığınızda desenin en üst bölümde görünmesini sağlarsınız. Bu yatağa hareket katacağı gibi, bir sürpriz unsuru da barındırır.

 1. Hastane köşelerini önemsememek

Yatağın ne denli düzgün yapıldığının en başat göstergelerinden biri; çarşafın köşeleridir. Çarşafı yatağa giydirirken, köşeleri hastane köşeleri şeklinde kıvırmak tüm yatağın jilet gibi görünmesini sağlar.

 1. Yatağı her sabah toplamamak

Yatağı her sabah toplamak gerekir. Bu evin genel düzeni açısından önem taşır. Yatağı toplamamak, yatağın hava alması için bir çözüm değildir. Yatağı havalandırmak için sabah kalktıktan sonra 15 dakika boyunca pencereleri açarak, odayı havalandırmak yeterlidir.

 1. Çarşafları ütülememek

Çarşafları ütülemek zahmetli bir iş de olsa, yatağın düzgün görünmesi için şarttır. Ütülü çarşaflar hem yatağı düzgün gösterir, hem de yatağa yatan kişi için konfor sağlar.

 1. Yorganınıza kılıf geçirirken kısa yolu denememek

Yorgana kılıf geçirmek normalde zahmetli bir iştir. Ancak bunu da pratik bir yöntem ile halledebilirsiniz. Kılıfı ters yüz yapın. Ellerinizi içinden geçirerek köşelerini tutun ve bırakmadan yorganı da köşelerinden tutun. Yorganı tutarken, kılıfı da üzerinden geçecek şekilde düzüne çevirin. Yorganı ve kılıfı köşelerden tutmaya devam ederken, sallayarak birbirinin üzerine giydirin. Son olarak kılıfın ağzını kapatabilirsiniz.

 1. Yorganın bağcıklarını kullanmamak

Yorganınız bağcıklı bir yorgan ise, bu bağcıkları kullanın. Bağcıklar yorganı sabitler ve yatağın üzerinde tutar.

Bu basit noktalara dikkat ederek, yatak toplamayı kolaylaştırabilirsiniz. Her sabah yatağınızı mümkün olan en düzgün şekilde toplayarak, ev düzeninize de katkıda bulunabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhaba Duygu Hanım,

   Etraftaki küçük eşyaları bir düzene sokmakla başlayabilirsiniz. Küçük eşyalardan büyüklere doğru ilerleyin. Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu