Yatak Yastıkları Nasıl Yıkanır?

Kaliteli bir uyku sağlık için son derece önemlidir. Deliksiz bir uyku uyumamızı sağlayan en önemli faktörlerden biri de yataktır. Yatağımızdaki yastıkların temizliğine zaman ayırarak, uyku kalitemizi arttırmamız mümkün olur.

Yatakta kullanılan yastıkların kalitesi direkt olarak uyku kalitemizi etkiler. Yastıkların belirli aralıklarla temizlenmesi de sağlıklı ve deliksiz bir uyku düzeni için vazgeçilmezdir.

Elyaf Dolgu Yastıklar

Elyaf dolgu yastıkları çamaşır makinanızda yıkayabilirsiniz. Dengeyi bozmamak için iki yastığı birlikte yıkamak gerekir. Eğer yastığın üzerinde yıkama talimatları varsa, mutlaka bu talimatlara uygun hareket etmek gerekir. Talimatlar yoksa, ılık su ve narin çamaşırlar için uygun olan düşük ısıda yıkamak en doğru sonucu verecektir.

Çamaşırın sonunda ekstra olarak soğuk su ile bir tur daha yıkamayı de öneririz. Yastıkları yıkadıktan sonra kurutucuda düşük ısıda, sürekli çevirerek ve kabartarak kurutmak gerekir. Kuruturken yastıklarla birlikte makinanın içine birkaç tane kurutucu topu da bırakmanız yerinde olur. Bu sayede, yastıkların dolgusu şişkinliğini kazanacak ve topaklaşmayacaktır.

Sünger Yastıklar

Sünger yastıkları çamaşır makinasına atamazsınız ama eğer yastığın üzerinde yıkama talimatları varsa, buna uygun olarak kılıfını yıkayabilirsiniz. Sünger bir yastığın tozunu temizlemek için elektrikli süpürgenizin döşeme temizleme başlığını kullanarak yastığın her iki yüzünü de temizleyin.

Mümkünse, emiş gücünü kısarak işinizi kolaylaştırın. Alternatif olarak, sünger yastığı kurutma makinanızın ısısız ya da hava kurutma ayarında 20 dakika kadar çevirebilirsiniz. Kirli noktalar varsa, bunları hafif sabunlu bir bezle bölgesel olarak silebilirsiniz. Sabunlu suyla sildikten sonra nemli bir bezle sabununu almak üzere yeniden silmeniz ve yastıklarınızı yeniden yatağa yerleştirmeden önce iyice kuruması için beklemeniz gerekir.

Bazı sünger yastıklar elde yıkama için talimatlara sahiptir. Bu şekilde ilerlemek isterseniz, çok nazik olun. Islak sünger çok ağırdır ve çabucak yırtılır. Yastıkların daha uzun süre temiz kalabilmesi için astar kullanın ve her ay yıkayın.

Yastıkları ne zaman yenilemek gerekir?

Yastıklarınızı temizlemek konusunda ne kadar titiz olursanız olun, er ya da geç onları yenilemek zorunda kalırsınız. Yastıklarınızı yenileme zamanının geldiğini anlamanın en iyi yolu ortadan katlamaktır. Yastığı ortadan katladığınızda yeniden ilk haline gelmiyorsa, yeni yastık almanın zamanı gelmiştir.

Düzenli yastık temizliğine özen göstererek çok daha sağlıklı uyku uyuyabilir, yatağınızda geçirdiğiniz sürenin kalitesini arttırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu