Yaz Aylarında Bahçe Bakımı

Yaz aylarında bahçe bakımında dikkat etmemiz gereken olmazsa olmaz noktalar var. Sıcakların artmasıyla bahçelerde canlanma da başlıyor.

Bakım isteyen bahçeler hakkında dikkat edilmesi gerekenleri öğrenerek bahçenizin hep yemyeşil kalmasını sağlayabilirsiniz. Bahçe bakımı hakkında ISS Haşere Kontrol ve Bitki Bakım Hizmetleri neler yapılması gerektiği hakkında bilgi verdi.

Yaz aylarında önceliğimiz havaların ısınması ile toprak nemini kaybedeceği için sulamalara çok dikkat etmek gerekir, zira artık toprak suya fazla gereksinim duymağa başlamıştır. Sulama sabah veya akşam saatlerinde yapılmalı, hava koşulları ve bitkilerin su istekleri doğrultusunda yeterince sulamaya özen gösterilmelidir.

Çimler boyları uzun tutularak sık sık biçilmelidir. Bu arada biçme artıklarının bir kısmının çimler arasında bırakılmasının, toprak nemini koruması bakımından yararlı olduğu göz önüne alınmalıdır.

Bitki türlerine göre sağlıklı bir gelişim için doğru uygulamayla budama işlemi yapılmalıdır. Aşırı sıcak ve yağışlı havalarda budama yapılmamalıdır.

İlk yarısı Mayıs ayında verilen azotlu gübrenin diğer yarısı haziranda veya temmuz ayı boyunca ister bir kerede ister azar azar verilir.

Virüslerin, mantarların ve bakterilerin neden olduğu bitki hastalıklarını ve böceklenmeyi önlemek için ilaçlamadan önce kültürel mücadele yapılmalıdır. Kültürel işlemler kısaca toprağın işlenmesi, İhtiyaca uygun gübre kullanımı, sulamanın yeterince yapılması, budamaların zamanında ve bilinçli olarak yapılması işleridir.

Eğer yapılacaksa zirai ilaç kullanımı kontrollü yapılmalıdır. İlaçlama için akşam saatleri ve yağışsız hava tercih edilmelidir.

Bahçe Bakımında Bitki Zararlıları ile Mücadele

Salyangoz: Tarla ve bahçelerde kültür bitkilerinin yaprak, sürgün ve meyvelerini kemirmek suretiyle zararlı olurlar. Kemirdikleri yaprakların yalnızca damarları kalmaktadır. Popülasyon yoğunluğuna bağlı olarak ekonomik önem de zarar oluşturabilirler.

Mücadelesi popülasyon az ise bahçeden toplanarak uzaklaştırılır.Salyangozlar için üretilmiş zirai ilaçlar kullanılmalıdır.

Tırtıl: Bitkilerin yapraklarını yiyerek beslenen bitkiyi koza şeklinde ağ ile kaplayarak bitkinin kurumasına sebep olmaktadır. Mücadelesi popülasyon az ise toplanarak bahçeden uzaklaştırılmalıdır. Kimyasal olarak zirai ilaç uygulaması yapılmalıdır.

Yaprak Bitleri: Yaprak bitlerinin bitkilerin taze sürgünlerinde, genç yapraklar ve yaprak sapları üzerinde gruplar halinde beslenmeleri sonucunda, sürgünlerde kısalma ve yapraklarda kıvrılma görülür. Kültürel mücadele olarak bahçe içerisindeki yabancı bitkiler imha edilmeli, toprak işlemesine özen gösterilmelidir. Kimyasal olarak Zirai ilaçlar kullanılmalıdır.

Zirai ilaçlar bahçe zararlılarında en son tercih edilmesi gereken uygulama yöntemidir. Öncelik olarak peyzaj alanımızı tesis ederken toprak yapısına, su kaynaklarının yeterliliğine, suyun drenajına, sağlıklı bitki seçimine, peyzaj alanın güneş, gölge, rüzgar haritasına uygun bitki türlerinin belirlenmesi çok önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu