Yaz Aylarında Serinleten Besinler

Yılın en sıcak günlerinin yaşandığı yaz aylarında ferahlık hissi veren yiyeceklerle serinleyebilmek mümkün.  Sıcaklık zor anlar yaşatsa da bazı detaylar sıcak havalardan daha az etkilenmeye yardımcı oluyor.

Acıbadem Fulya Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz, sıcak havalarda serinlemeye yardımcı beslenme önerilerini anlattı.

Salatalık Susuzluğu Gideriyor

Salatalık yüksek posa ve su içeriğine sahip olması nedeni ile tokluk hissi veriyor ve içeriğindeki su yardımı ile susuzluk hissinin önce geçiyor. Sıcak yaz aylarında salatalık söğüş olarak tüketebilir, salatalara eklenebilir, hatta sade maden suyu veya ayrana ilave edilerek de tüketilebilir.

Karpuz Kan Basıncını Düzenliyor


Karpuz

Yaz aylarında bolca tüketilen meyvelerden olan karpuz ise potasyum ve posa yönünden zengin olması nedeni ile sindirim sistemi ve kalp sağlığını olumlu yönde etkiliyor. Sağlık yönünden sağlamış olduğu faydaların yanı sıra karpuz, su içeriği ile de ferahlık hissi yaratıyor. Karpuzu günde 3-4 üçgen dilim şeklinde tüketilebilir. İçeriğinde fazla şeker bulunması nedeni ile fazla tüketilmesi durumunda karpuz kilo almanızı sağlayabilir.

Ayran Aşı Çorbası Ferahlık Veriyor

Ayran Aşı Çorbası

Besleyici ve doyurucu bir yemek olan ayran aşı çorbası ferahlık veren sağlıklı bir çorba olarak yaz aylarında tüketiliyor. Ayran aşı çorbasının içeriğinde bulunan buğday ve nohut çorbanın besleyici değerini artırırken yoğurt ve su ise ferahlık veriyor. Taze nane yaprakları ise soğuk tüketilen bu çorbanın lezzet ve ferahlık hissini arttırıyor.

Çilek Serinletiyor

C vitamini, folat ve antioksidan içeren çilek, içerisinde bulunan yüksek su oranı ile serinlemeyi destekliyor. Çilek, tek başına tüketilebilir, yoğurda eklenebilir veya smoothie yapılarak tüketilebilir. Pratik bir smoothie hazırlamak için, yarım bardak süt, yarım bardak yoğurt, 7-8 çilek ve buz yeterli olacaktır.

Maden Suyu Su ve Mineral Kaybını Engelliyor

Maden Suyu

Yaz aylarında yaşanan terlemeyle birlikte su ve mineral kaybı artıyor. Günde 1 bardak maden suyuyla hem vücuda azalan magnezyum ve kalsiyum mineralleri geri kazandırılabilir. Yüksek tansiyon ve mide problemi yaşayanların doktora başvurmadan maden suyu tüketmemesi gerekir.

Nane Ferahlık Hissi Veriyor

Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olan ve mide bulantısına karşı faydalı olan nane, yaz aylarında serinlik hissi veriyor. Buz ve nane eklenmiş bir bardak ayran serinleten ideal bir içecek.

Semizotu Kalbi Koruyor

Semizotu, kalp damar sağlığının olmazsa olmazı omega 3’ten zengin, lif, vitamin ve mineral içeriğine sahip. Yaz sofralarında mutlaka olması gereken semizotu zeytinyağlı veya yoğurtlu salata şeklinde tüketilebilir.

Yoğurt Metabolizmayı Hızlandırıyor

Meyveli Yoğurt

Kalsiyum içeriği ile hem kemiklerin güçlenmesine hem de metabolizmanın daha hızlı çalışmasına yardımcı olan yoğurt, aynı zamanda sindirim sistemini de düzenliyor. Yoğurt yaz aylarında serinlemek için de tüketilebilir. Yoğurt sade olarak yenilmesinin yanı sıra meyveli veya dondurulmuş olarak da tüketilebilir.

Yaz aylarında aşırı sıcaklardan bunalanlar, hem sağlıklı hem de ferahlatıcı besinler tüketerek yaz aylarında sıcakların etkisini azaltabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu