Yaz Balkonu Dekorasyonu

Sıcak havalarda balkon keyfi sürmek gibisi yok. Siz de balkonda manzara eşliğinde keyfili ve yaz sıcağından uzakta vakit geçirmek istiyorsanız zevkinize göre kullanışlı bir balkon dekorasyonu yapabilirsiniz.

Öncelikle balkonunuzun boyutlarını hesaplayarak, doğru dekorasyon tercihleri belirlemelisiniz. Dış mekan dekorasyonunda fazla eşya kullanmadan, doğal malzemelerin hakim olduğu ortamlar oluşturmak önemlidir.

Yaz Balkon Dekorasyonu

Dar Balkon Dekorasyonu

Kullanmadığınız eşyalardan kurtulun. Kışın da kullanmadığınızı fark ettiğiniz eşyaları ayıklayın ve böylelikle balkon alanınızı genişletin.

Fazla eşyalardan kurtulduktan sonra, balkonda yer vermek istediğiniz eşyalar için bir yerleşim planı yapın. Kullanacağınız ürünlerde yüksek ve hantal eşyalar yerine, her zaman hafif yapılı ve ahşap iskeletli olanları tercih edin.

Manzaranızın kapanmaması için, yüksek masalar yerine, koltuktan uzandığınızda ulaşabileceğiniz seviyede olan alçak boylu masaları kullanın. Aydınlatmada ise, tavana monte edilebilen sarkıtlara yer verin. Tavandan sarkan şamdanlar ve renkli küçük ışıklar, balkonunuzun samimiyetine samimiyet katacaktır.

Balkon dekorasyonu yaparken, açık renk eşya kullanmaya özen gösterin. Bu durum hem balkonunuzu daha ferah gösterecek, hem de eşyalar, güneş ışıklarını yansıtarak alanı daha serin tutacaktır.

Balkon Dekorasyonu

Balkon ve pencere demirliklerini değerlendirmeyi de ihmal etmeyin. Bu demirlikleri rengarek boyayabileceğiniz gibi, buralara saksılar veya fotoğraf çerçeveleri asabilirsiniz. Ahşap oturma gruplarınızı renkli minderlerle süsleyebilir; oturma grubunun içini boş bırakarak, aynı zamanda depolama alanı olarak da değerlendirebilirsiniz.

Balkonunuzun geniş ise, bir köşesine hamak asabilir ve günün yorgunluğunu bu hamak ile atabilirsiniz. Dar balkonlu ev sahiplerine ise önerimiz şudur: Balkonun bir duvarına boy aynası monte edin. Ayna, alanda derinlik hissi yaratarak, oranın daha geniş görünmesini sağlayacaktır.

Çiçeklerinizi, geometrik ve organik formlu saksılara yerleştirin. Bahçe veya terasınızda kullanacağınız aletleri, renkli ve desenli olarak seçin. Bu şekilde seçeceğiniz malzemeleri, kapalı alanlara koyma gereği duymadan, bahçenizin görünen yerlerinde muhafaza edebilirsiniz. Kuşlar için ahşap yuva alın. Bahçenize yerleştireceğiniz kuş yuvası, bulunduğu ortamı doğal ortama çevirip, dekorasyona katkıda bulunacaktır.

Dış mekanda kullanacağınız mobilyalar, hafif ve taşınabilir olmalı. Ağır ve büyük mobilyalar, kulanım ve dekorasyon açısından uygun olmayacaktır. Mobilyaların döşemelerini organik kumaşlardan seçerek, daha sağlıklı ve hijyenik olmalarını sağlayabilirsiniz.

Balkonda yemek için, fazla yer kaplamayan, duvara monte edilmiş katlanabilen masaları tercih edin. Salonda kullanılan yemek odası takımlarından çok, birbirinden farklı renklerdeki ferforje sandalyeler ve bistro masalar kullanmanız balkonunuza sıcak bir hava katacaktır.

Masa sandalye takımı almak yerine, farklı renklerde ve modellerdeki ferforje sandalyeler daha şık olacaktır. Balkonunuzun duvarına, boy aynası yerleştirin. Bu şekilde, balkonunuzu olduğundan daha büyük gösterebilirsiniz. Saksıdaki çiçekleriniz için, duvara açık raflar yerleştirin ve saksılarınızı burada sergileyin. Alternatif olarak, duvara merdiven dayayıp, çiçeklerinizi yerleştirebilirsiniz. Balkonunuzun dekorasyonunda merdiven kullanımı şık bir görünüm olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu