Yaz gelmeden bahçede yapılacak son düzenlemeler

Baharın gelmesi, havaların her geçen gün biraz daha ısınması, çiçeklerin tomurcuklanması ile bahçelerde de hareket başladı. Yaza girmeden önce bahçenizdeki son düzenlemeleri gecikmeden tamamlayın.

Bahar dönemi çiçeklerin gübrelenmesi açısından çok önemli bir zamandır. Kışın yağış, fırtına gibi nedenlerden dolayı topraktaki besin miktarı, toprağın yapısına bağlı olarak değişir. Topraktaki besin kaybını giderebilmek için, bahar döneminde gübreleme yapmalısınız.

Çim alanlarının, ağaç ve çalılıkların gübrelenmesi birbirinden farklı şekilde gerçekleşir. Çim alanları için üstten gübreleme yeterli olurken, ağaç ve çalılar için yetersizdir. Ağaç ve çalılara kökten gübre verilmesi gerekir.
Gübreleme işleminden sonra, bitki diplerini kabartmayı unutmayın. Bu işlem bitki köklerinin hava almasını sağlayacaktır.

Kış süresince, aşırı su, ışık ve ısı azlığı nedeniyle bahçenizde oluşan yosunları yaza girmeden temizlemelisiniz. Suda belli bir oranda demir- sülfat eriterek ilaçlama pompası yardımıyla yosunların üzerine sıkın.
Bitkilerde oluşabilecek hastalıkları önlemek adına, bahar dönemi ilaçlama yapmak için en uygun zamandır. Yapılan ilaçlama iklime bağlı olarak, üç hafta arayla tekrarlanmalıdır.

Bahçenize kükürt uygulaması yapabilirsiniz. Ancak kükürt uygulaması çok tehlikeli bir iştir. Bu nedenle profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu