Yaz Meyveleri Nelerdir?

Hormonlu gıdalardan uzak durmanın bir yolu da, meyveleri mevsiminde tüketmektir. Doğal olmayan meyveler, tüketiciye faydadan çok zarar vermektedir.

Her bitkide olduğu gibi meyveler de dalından koparıldıktan sonra zamanla yaşamsal faaliyetlerini sürdüremez hale gelir. Meyvelerin topraktan raflara kadar gelmesi için günümüz şartlarında uzun bir yolculuk yapması gerekmektedir. Doğal meyvelerin bu uzun yolculuğa karşı daha dayanıklı olması için çeşitli koruyucu maddelerle desteklenmesi ya da daha az zamanda, daha fazla üretim yapılması amacıyla çeşitli hormonlar enjekte edilmesi insan sağlığı açısından tehlike oluşturuyor.

Bu gibi zararlı maddeler içeren meyvelerin tüketilmemesi gerekir. Meyvelerin sağlıklı olanlarını seçmenin basit birkaç yöntemi vardır. Meyve seçiminde güvenilirlik açısından mümkünse ambalajlı/etiketli ürünlere öncelik verilmelidir. Bu, meyvelerin kim tarafından, ne şekilde yetiştirildiği konusunda fikir verir.

Meyvelerin kendilerine ait özellikleri vardır. Katkısız olan meyveler kendi özel şeklinin dışına çıkmaz. Örneğin çilek,herkesin bildiği gibi orantılı üçgen şekli, kırmızı rengi, standart büyüklüğü ve kendine ait kokusu vardır. Gerekenden fazla büyük olması, ucunun kare olması gibi anormallikler, tüketiciye kendisinin doğal olmadığı mesajını verir.

Bu sebeplerle her meyveyi mevsiminde tüketmeye özen göstermelisiniz.

Meyveler

Yaz Meyveleri

Mayıs Ayı

Çilek, yeşil erik, malta eriği, dut

Haziran Ayı

Kiraz, yeşil erik, malta eriği, kayısı şeftali, dut

Temmuz Ayı

Kayısı, şeftali, kavun, sarıerik, karpuz, ahududu, vişne

Ağustos Ayı

Kayısı, kavun, kırmızı erik, şeftali, vişne, böğürtlen, karpuz, incir, mürdüm eriği, üzüm

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu