Yaz Sıcaklarının Serinletici Tatlısı Dondurma

Yaz aylarının vazgeçilmezi dondurma, çeşitli meyve suları ya da sütün dondurulmasıyla yapılan soğuk bir tatlıdır.

Eskiden sadece yazın yenilen dondurmayı artık her mevsim tüketiliyor. Hazır alabileceğiniz gibi evde kendiniz de dondurma yapabilirsiniz.

Dondurmayı meyve ve sütlü olmak üzere ikiye ayırabiliriz. Malzemeler doğrudan dolaba konularak dondurulmaz.  Süt ile hazırlanan dondurmalara şeker, yumurta, kakao, pralin; meyve ile yapılanlarına ise, şeker, yumurta akı ve su gibi malzemeler katılır. Bu malzemeler krema ya da şurup haline getirilir. Krema ya da şurup dondurularak dondurma yapılır.

Dondurma

Pralin: Toplam ürün ağırlığının en az yüzde 25’i bitter çikolata, sütlü çikolata, bol sütlü çikolata, beyaz çikolataların karışımından veya herhangi birinden ya da dolgulu çikolatadan oluşan lokma büyüklüğündeki çikolatadır.

Dondurma yapılırken fazla ya da eksik malzeme kullanmak dondurmanın kıvamının tutmamasına neden olur. Dondurma yaparken, ölçüsünün en iyi ayarlanması gereken malzeme şekerdir. Şekerin belirtilen dozdan fazla konulması dondurmanın donmamasına, az konulması ise şekerin buzlanarak dondurma içinde taş gibi parçalar halinde kalmasına neden olur.

Dondurma yapımının püf noktaları

İyi bir dondurma yapmanın en önemli detayı süt seçimi ve soğutulma şeklidir. İyi bir dondurma yağlı sütten elde edilir. Eğer pastörize sütten dondurma yapıyorsanız, içine mutlaka süt kreması ilave edin.

Dondurma

Dondurma nasıl dondurulur?

İster meyveli, ister sütlü dondurma hazırlayın her ikisinin de dondurulma şekli aynıdır. Tarife göre hazırladığınız dondurmayı kalıplara koyup, dondurucuya atabilirsiniz. Kabın dörtte üçünden fazlasını doldurmamaya özen gösterin.

Hazır dondurma ve ev yapımı dondurma

Hazır dondurmaların içine yapım aşamasında krem şanti ilave edilir. Ayrıca hazır dondurmalar pişirilmeden üretilir ve içinde katkı maddeleri bulunur. Evde yapılan dondurma pişirilir ve içinde katkı maddesi bulunmaz.

Dondurma

Dondurma nasıl servis edilir?

Dondurmayı soslu ve meyveli gibi farklı şekillerde servis edebilirsiniz. Dondurmayı, özel dondurma kupları içinde sunabilirsiniz. Bunun dışında, dondurmanın üzerine çikolata sosu ilave edebilirsiniz.

Dondurma tabağının yanını meyvelerle süsleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra; üzerine ezilmiş fındık, fıstık ve toz halindeki hindistan cevizi de serpebilirsiniz. Bunlar, dondurmaya farklı bir lezzet katacaktır.

Ayrıca yaz aylarında farklı bir dondurma servisi yapmak istiyorsanız, dondurmayı kavun içine koyarak sunabilirsiniz. Kavunu ikiye bölüp çekirdeklerini çıkarın. Daha sonra içini dondurma ile doldurun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu