Yazlık Ev Dekorasyonu Fikirleri

Yazlık ev dekorasyonu yazlığınızı nasıl kullandığınıza göre değişir. Uzun süreli kullanımlar için farklı, kısa süreli kullanımlar için farklı dekorasyon yapılmalıdır.

Eğer yazın üç dört ayı yazlık evinizde geçiriyorsanız, ev kışlık evinizdeki kadar donanımlı olmalıdır. Her ihtiyacınıza yetebilmelidir. Eğer yazlık evinizi sadece birkaç haftalığına kullanıyorsanız, evde çok fazla eşya olmasına gerek yoktur. Yazlık evinizi kullanım durumuna göre dekore etmelisiniz.

Doğal Malzemeler Kullanın

Yazlık evinizde ahşap gibi doğal malzemelerden faydalanın. Ege ve Akdeniz kıyılarındaki genelde taş yapı şeklindedir Karadeniz’deki evler ise ahşaptan yapılır. Eğer taş ya da ahşap bir eviniz varsa, yazlık zaten kendiliğinden estetik bir görünüme sahiptir. Bunun yanı sıra hangi malzemeden yapılmış olursa olsun, tüm yazlık evlerin dekorasyonunda doğal malzemeler kullanılmalıdır.

Evin içinde kullanılan kalın taş duvarlar evin her daim serin olmasını sağlar. Eğer ev yaptırmayı düşünüyorsanız, taş duvarlar iyi bir tercih olacaktır.

Yazlık evlerde beyazın ferahlatıcı etkisinden faydalanmalısınız. Duvarlarınızı beyaza boyayarak ışığı daha iyi yansıtmasını sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde dış cephenin de beyaz olması güneş ışığının daha az soğrularak içeriye yansıtılmamasını sağlar.

Yazlık evlerde ağır, hantal ve koyu renkli mobilyalardan ve tekstil malzemelerinden kaçının. Bu tip eşyalar yazın ruhunu yansıtmaz. Basit, sade ve kullanışlı eşyalar tercih edin.

Geleneksel Mimariden Faydalanın

Eviniz nerede ise o çevrenin geleneksel mimarisinden ilham alın. Böylece hem çevreye uyum sağlarsınız, hem de zamanla edinilen tecrübelerden faydalanmış olursunuz. Bodrum’da evlerin beyaz olmasının sebebi, güneş ışığından kaçınmaktır. Bu tecrübeden faydalanmak yararınıza olacaktır.

Güneydoğu’da bir eviniz varsa, toprak ya da taş evlerin serinliğinden faydalanmak yerinde olacaktır. Karadeniz’de ise yağmurlardan sakınmak için geleneksel mimariden faydalanmalısınız.

Aksesuarlar, Tekstil Ürünleri

Denize bakan evlerden kalın perdeler kullanmak iyi bir tercih olmaz. Gereksiz perdelerden, hatta pencerelerden kurtulun. Evinizi denize açın.

Zemin kaplamasında da serin olmasını sağlayacak ve kolay temizlenebilecek ürünlere yönelmelisiniz. Bunun için doğal taş kaplama ya da seramik karolar kullanılabilir.

Evde gereksiz hiçbir eşyaya yer vermeyin. Tatilde stresten uzaklaşıp rahat vakit geçirebilmek için tüm fazlalıklardan uzak kalmanız gerekir. Evinizi de buna uygun olarak az eşya ile dekore edin. Böylece hem maddi yükten kurtulmuş olursunuz, hem de evin temizlenmesi kolay olur.

Yazlık evler, deniz kenarında olduğu için nem alır. Bu nedenle paslanabilecek metal mobilyaları kullanmayın. Tahta ve ahşap mobilyaları tercih edin. Aksesuar seçimlerinde deniz kabukları, küçük dekoratif tekneler gibi denizi çağrıştıran aksesuarları tercih edin. Antreyi pastel renkli bir boya ile boyayıp, büyük bir ayna takın. Yapacağınız bu değişiklikle, ortama derinlik sağlarsınız.

Deniz Etkisi Yaratın

Evinizde denizi, güneşi ve kumsalları hatırlatan objeler kullanabilirsiniz. Çakıl taşları, deniz temalı tablolar, deniz kabukları, deniz kestaneleri, mavi tonları bu etkiyi yaratabilir. Üstelik gerçekten kumsaldan topladığınız çakıl taşları deniz kokusunu da evinize taşır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu