Yazlığınızı kışa hazırlayın

Yazlık evde şehir hayatının stresinden uzakta, ailenizle birlikte geçirdiğiniz sohbet dolu eğlenceli günler, eşsiz bir deşarj olma yöntemidir. İş hayatı, eğitim sorumlulukları derken yazlık evin ziyaret edilme sıklığı genelde yılda birdir. Belki de senede bir kez uğradığınız yazlık evinizin sezon kapanışını yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar vardır.

Kış boyunca neredeyse hiç uğramadığınız yazlık evinizi kapatırken alacağınız basit önlemler, yola çıktığınızda da, sonraki yaz döndüğünüzde de rahat etmenizi sağlayacaktır. Yazlığınızı kışa hazırlarken, döndüğünüzde başınıza gelebilecek ihtimalleri göz önünde bulundurun. Bu ihtimallerden bazıları şunlardır:

Su baskını

Kışın her şeyden habersiz günlük hayatınızı yaşarken özellikle müstakil ise yazlık evinizi su basmış olabilir. Dışarıdan sızan yağış suyu, açık unutulan musluk ya da su giderleriyle ilgili bir problem buna sebep verebilecek etkenlerdir.

Peki nasıl önlem alınmalı?

Yazlık evinizi kapatırken zaten tozlanmaması için kilim, halı gibi eşyalar kaldırılmalıdır. Halı ve kilimlerinize toz gelmeyeceğini düşünerek serili halde bırakıyorsanız bile, su baskını olasılığı göz önünde bulundurularak mutlaka kaldırılmalıdır. Zira kilime ya da halıya nazaran, su da, toz da zeminden daha kolay temizlenir. Ayrıca uzun süre fark edilemeyeceği ihtimali düşünülecek olursa serili bırakılan kilim, çürüyebilir bile. Muslukların tek tek kontrol edilmesi yerine su vanasının tamamen kapatılması daha doğru olacaktır. Böylece evin dış tarafındaki musluklarla da birileri ilgilenmek zorunda kalmayacaktır. Eviniz çok yeni değilse su giderlerinin kullanılan süre zarfındaki performansı göz önünde bulundurularak, gerekli gördüğünüz taktirde kontrol ettirebilirsiniz. Şiddetli yağışların evin içine sızması ihtimali içinse, tavan, kapı ve pencereleri gözlemleyerek rahatlıkla öngörüde bulunabilirsiniz. Akabinde gerek duyduğunuz bölümler için onarım veya tadilat yaptırmalısınız.

Hırsızlık

Yazlık eviniz site içinde değil ise hırsızlık olaylarına karşı önlem almalısınız. Pencere önü için şık parmaklık seçenekleri bulabilirsiniz. Parmaklık kullanımından hoşlanmayanlardansanız, kırılmaz cam taktırabilirsiniz. Pencere kollarını sıkıca kapatmak dışında bir de kilit taktırmak, camı kırsalar bile pencereyi açamayacakları için hırsızları cam kırıkları arasından geçmek zorunda bırakacaktır. Kurulduğu an itibariyle çalışmaya başlayan ortamda herhangi bir hareket algıladığında hem sesli alarm verip, hem de merkezi alarm sistemine soygun ihbarı ileten hareket dedektörleri de bu konuda oldukça kullanışlıdır. Evin giriş kapısının da bu tip olaylara karşı dayanıklı olması önemli bir diğer husustur.

Temizlik ve bakım

Uzun bir aradan sonra evinize girdiğinizde karşılaşacağınız havasızlık ve tozlanma için de önlemler alabilirsiniz. Oluşturacağınız birkaç saatlik hava sirkülasyonu sayesinde havasızlıkla başa çıkabilirsiniz. Ancak zamanla bozulup çürüyerek kötü koku oluşturabilecek nesneleri ortadan kaldırmanız gerekir. Unutacağınız yiyecekler, kötü kokunun yanı sıra, böceklenmeye de sebep olabilir.

Salon dekorasyonunda canlı bitkiler
Salon dekorasyonunda canlı bitkiler

Canlı bitkiler söz konusuysa, hiçbir bitki yaklaşık dokuz ay sürecek olan ilgisizlikle başa çıkamaz. Haliyle döndüğünüzde onları cansız olarak bulmanız kaçınılmazdır. Cansız bitkiler zamanla çürüyüp kötü koku yayabilirler. Hem onlar için, hem evinizin hoş kalması açısından yazlık evinizin iç mekânlarında yetiştirdiğiniz bitkileri dönüş yolculuğunuzda yanınızda götürmelisiniz.  Bardak vb. mutfak eşyalarınızı dolaplara yerleştirmelisiniz. Pencereden sızacak olan güneş ışığı, eşyaların renklerini soldurabilir. Bu nedenle mutlaka güneşlik ile güneş ışınlarının içeri girmesini engellemelisiniz. Salondaki koltuk gibi toz emebilecek eşyalarınızı ise örtüyle kapatmanızda doğru bir davranış olacaktır.

Doğalgaz ve elektrik

Evinize bağlantılı olan doğalgaz ve elektrik hattını ana kaynağından kapatarak olası kazalara karşı önlem almalısınız.

Bahçe havuzu

Bahçenizde havuz bulunuyorsa, kış bakımını yapıp, olası kazalara karşı üzerini örterek önlem almalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu