Yazlık Ev Satın Alacaklara Öneriler

Yazlık ev satın alırken hem tatil hem de yatırım amaçlı seçim yapmak için bulunduğunuz bölgeden uzaklaşmayın.

Senede 15 gün bile kalmayacağım bir yere… ile başlayan olumsuz cümlelerin miadının dolduğunu belirten RE/MAX Türkiye Pazarlama ve Operasyon Direktörü Gökhan Karahan, yazlık alırken Gayrimenkul yatırımı yapıldığının bilinciyle hareket edilmesi gerektiğini söylüyor.

Yakın Bölgelere Yoğunlaşın

Karahan, yazlık ev satın almak için popüler beldeler, trend lokasyonlar, öne çıkan mahalle ve yazlık bölgeleri şöyle değerlendiyor: Çok uzaklara gitmeden de olur… Üç büyük şehrin toplam nüfusunun 25 milyona yaklaştığını hesaba katacak olursak buralardan kolay ulaşılabilecek konumlardaki mülklerin değerli bir yatırıma dönüşmeleri olasılığı daha yüksek… Hafta sonlarını veya tek günlük tatilleri de bir kaçamak olarak değerlendirmek istiyorsanız, ‘Yakın yerler’ olarak tanımlanan bölgelere yoğunlaşabilirsiniz.

Sapanca Gölü ve Saros Körfezi

İstanbul için Sapanca Gölü çevresi ve Saros Körfezi hemen akla gelen iki bölge… Otomobille iki saate yakın sürelerde ulaşılabilecek farklı coğrafi ve iklim özelliklerine sahip bu iki bölge, İstanbulluların Tatil için çok da uzaklara bakmaya ihtiyacı olmadığının birer kanıtı.

Ayrıca İstanbul’a yakın olan Silivri, Kumburgaz, Güzelce, Şile, Ağva ve Adalar gibi bölgeler de tercih edilecek bölgeler arasında yer alabilir.

İzmir ve Çevresi

İzmir için sayacağımız belde ve konumların çoğu, Türkiye içinde cazibe merkezi olan bölgeler olacak. Alaçatı bölgesindeki yüksek değerlerden çekinmemek finansal durumu yeterli olanlar için isabetli olabilir. Hacı Memiş Mahallesi’nin iki yıl içerisinde geldiği noktayı ve gelişimi göz ardı etmemek gerekiyor. Görece daha bakir ve daha uygun bütçeli bir yazlık ve Yatırım imkanı arayanlar; Foça, Urla, Mordoğan, Karaburun, Gümüldür bölgesinde şanslarını deneyebilirler.

Emeklilik hayalini gerçekleştirmek üzere Ege’ye yerleşmeyi isteyenler için Muğla, Aydın ve Balıkesir’de iyi bir seçenek olabilir. Antalya ve Muğla’da Kemer, Kaş, Göcek, Bodrum, Marmaris ve Fethiye bölgeleri tercih edilirken, Aydın’da Kuşadası ve Didim bölgeleri çok rağbet görüyor.

Anadolu’nun En Büyük Hazinesi

Ülkemizin neredeyse tüm Akdeniz ve Ege sahil şeridi sadece yerel değil, küresel ölçekte de değerli Tatil ve yaşam bölgeleri. Yabancı turistlerin bölgelere olan ilgisi, dış basının, seyahat blog ve internet sitelerinin buralarla ilgili ürettiği içerikler, bölgelerin gelecekteki popülerliği ile ilgili ipuçları almak için bakılması gereken kaynaklar listesine eklemekte fayda var.

Benzersiz doğal ve tarihi değeri, büyüleyici balon turları, mağaralarla bütünleşmiş taş evleri ve şarapçılık, Kapadokya/Göreme bölgesinin öne çıkan değerleri. Yer altı şehirleri ve Ihlara Vadisi paha biçilemez arkeolojik değerlerine ek olarak Hristiyanlar için dini anlamda da önem taşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu