Yazlık kıyafetleri kaldırma

Mevsim geçişlerinde, bir sezon boyunca kullanılmayacak olan kıyafetlerin kaldırılması çoğu zaman zahmetli bir iştir.

Kullandığınız dolap, hem yazlık, hem de kışlık kıyafetlerinizi alabilecek büyüklükteyse işiniz kolay. Ancak aksi durum söz konusuysa, yani kullanmayacağınız kıyafetleri hurçlara veya bavullara yerleştirip saklayacaksanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

Yazlık kıyafetler kaldırılırken nelere dikkat edilmelidir?

Öncelikli olarak yapmanız gereken şey, lekeli olan kıyafetlerinizi yıkamak veya bir kuru temizlemeciye göndermektir. Lekeli olan kıyafetler, kesinlikle temizlenmeden kaldırılmamalıdır. Aksi halde, lekeler zaman içerisinde oksitleşecek ve kıyafetten çıkarılmayacak hale gelecektir. Yıkama sonrasında, kıyafetlerin tamamen kuruduğuna emin olmanız ve kaldırma işlemini bunun ardından yapmanız gerekmektedir.

Temizlemenin ardından dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur, kıyafetlerin rutubetsiz bir ortamda saklanmasıdır. Bu durum, kıyafetlerinizi bavulda veya hurçta saklayacaksanız geçerlidir. Rutubetli ortamda bulunan nem, kıyafetlerin zarar görmesine neden olur.

Kıyafetlerinizi bavulda veya hurçta saklayacaksanız, kıyafetlerinizin arasında naftalin koymayı göz ardı etmemelisiniz. Aynı zamanda, bu şekilde kıyafet kaldırırken bir sonraki yaz için işinizi kolaylaştıracak birtakım yöntemler de uygulayabilirsiniz. Örneğin, kıyafetlerinizi türlerine göre gruplara ayırabilir; pantolonlarınızı, tişörtlerinizi veya elbiselerinizi bir araya toplayabilirsiniz.

Açık renk ile keten, ipek ve triko kıyafetlerinizi herhangi bir sararma olmaması için kesinlikle plastik poşetlerde saklamamalısınız.

Yazlık-kışlık ayrımı yaparken, hurç ve bavulların dışında vakumlu poşetlerden de faydalanabilirsiniz. Vakumlu poşetler, fazla sayıda  kıyafetin en az yeri kaplayacak şekilde saklanmasına imkan tanıyacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu