Yazlıkta Barbekü Partisi

Yaz ayları denince akla sıcak hava, deniz ve serinlik olduğu kadar piknik ve barbekü partileri de gelir. Yazlıkta barbekü partisi nasıl hazırlanır?

Yaklaşan sıcaklarla birlikte kendiniz ve sevdikleriniz için keyfili bir barbekü partisi organize edebilirsiniz. İhtiyacınız olanlar; barbekü, eldiven, et ve sebzeler. Barbeküde etleri kızartın. Sevdiğiniz sebzeleri de közleyin. Kızarttığınız etleri hamburger ekmeği ve sandviç ekmeğinde servis edebilirsiniz. Közlediğiniz sebzeleri soyun. Sebzelerin üzerine zeytinyağı gezdirin. Ve tabakları masaya yerleştirin. Masanızın geri kalanını meyve, hafif bir tatlı, cips ve çerezlerle doldurabilirsiniz.

Barbekü yapacağınız zaman tek kullanımlık ürünlerden de faydalanın. Bardak ve tabakları tek kullanımlık ürünlerden tercih edebilirsiniz. Ancak çatal, bıçak gibi malzemelerin plastik olmamasına dikkat edin. Et keserken ve çatalı saplarken uçları hemen kırılabilir.

Son olarak misafirlerinize ev yapımı, buz gibi bir limonata ikram edebilirsiniz.

Mangal ve Izgara

Barbekünün ana temasıdır. Et, sosis, tavuk, hazır hamburger veya köfteleri ızgara yapabilirsiniz.
Ayrıca barbekü yaparken mısır, biber, patlıcan, domates ve mantar közleyerek harika lezzetler elde edebilirsiniz.

Barbekü yaparken sofranızı zenginleştirmek için, etlerin yanında bolca sebze de kullanın. Sebzelere ekleyeceğiniz az sayıda malzeme ile zengin bir sofra yaratabilirsiniz. Örneğin sap kısımlarını çıkardığınız mantarların içerisine kaşar peyniri koyun ve ızgarada közleyin. Masanızda hem şık duracak, hem de lezzetli olacaktır.

Izgarada közlediğiniz kırmızı biberi soyun. Lor peynirini ceviz ve dereotu ile karıştırıp biberin içerisine yerleştirin ve dolma gibi sarın. Üzerine az sarımsaklı zeytinyağı gezdirdiğinizde lezzetli bir sebze ızgara elde edeceksiniz. Izgarada pişirdiğiniz sebzelere ufak eklemeler yaparak masanızda renkli, lezzetli ve zengin bir görünüm elde edersiniz.

Izgarada sebzelerin yanı sıra, çiğ sebzelerle bir salata da yapabilirsiniz. Masanızın geri kalanını meyve, dilediğiniz hafif bir tatlı, cips ve çerezlerle doldurun.

İçeceklerinizi bol tutun. Tercihinize göre kola, ayran, meyve suları, kokteyller, ev yapımı limonatalar ve alkollü içecekleri bolca bulundurun. Partinin ortasında içeceklerin bitmesi canınızı sıkabilir.

Barbekü yaparken tabak ve bardakları tek kullanımlık ürünlerden tercih edebilirsiniz. Parti sonunda daha kolay toparlanmanızı sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu