Yemek Masası Nasıl Olmalıdır?

Yemek masaları tüm aile bireylerinin toplandığı ve yemek yiyerek birlikte vakit geçirdikleri yerlerdir.  

Yemek masası

Bir yandan yemek yiyip bir yandan gün içinde neler yapıldığının anlatıldığı bir alan olan yemek masaları, birlikte uzun ve konforlu vakit geçirebilmek için bazı özelliklere sahip olmalıdır.

Satın alınacak masanın hangi amaçlar için kullanılacağı önemlidir. Hangi amaç için daha çok kullanılacağı ve masanın ne kadar yer kaplayacağının göz önünde bulundurulması önerilir.

Yemek masası alırken öncelikle salondan bağımsız bir yemek odanız mı olacak, yemek masasına salonunuzda mı yer vereceksiniz, yoksa mutfakta mı bulunacak, önce buna karar vermelisiniz. Bu kararı verirken evinizin büyüklüğü de önemli bir etkendir.

Yemek odası oluştururken, yemek masası seçerken evinizin büyüklüğünü, nüfusunu, ne sıklıkla misafir ağırladığınızı göz önünde bulundurun.

Yemek masası

Masa seçiminde doğru tercih yapmak için, masa tipinin kullanıma uygun olması gerekir. Örneğin; eşyanın çok olduğu bir oda için cam bir masa, trafiği çok olan bir alan için oval bir masa, kalabalık aileler ve sık misafirli evler için de, açılıp-kapanabilen bir masa tercih edilmesi tavsiye edilir.

Yemek masanızı salonunuza yerleştirecekseniz, odanızda çok yer kaplamamasına özen gösterin. Mesela cam kenarları yemek masaları için en uygun yerlerdir.

Eğer yemek masanızı mutfağa koyacaksanız daha spor ve pratik mobilyalar seçebilirsiniz. Hem yemek masası, hem de çalışma tezgahı olabilecek modeller tercih edebilirsiniz. Büyük sandalyeler yerine masanın altına girebilecek tabureler kullanabilirsiniz.

Yemek masalarınızı genellikle özel davetler için kullanacaksanız istenildiği takdirde genişleyen yemek masalarını tercih edebilirsiniz.

Yemek masası

Ahşap bir yemek masasını modern sandalyelerle tamamlayabilirsiniz. Yarattığınız zıtlık odanıza hoş bir hava katabilir.

Masa tercihi öncesi, rahat bir servis yapmak ve etrafındaki trafik düşünülmelidir. Masanın, konsol, duvar ya da koltuk gibi en yakın alana olan uzaklığının, en az 55 santimetre olması önerilir.

Düz hatlı modern yemek masaları cam kenarları için uygundur. Yemek masanızı kullandığınız dekoratif çiçeklerle süsleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu