Yemek odalarında değişim zamanı

Yemek odası, evdeki en önemli bölümlerden biridir. Arkadaşlarla yenilen samimi bir akşam yemeğinde, resmi bir davette en çok vakit geçirilen odadır yemek odası.

Yemek odanızı yeniden dekore etmek istiyorsanız, birtakım kurallara da dikkat etmeniz gerekir.

Yemek odası dizaynında nelere dikkat edilmelidir?

Küçük bir yemek odanız var ise, aksesuar kullanımını kısıtlı tutmalısınız. Aksi halde odanız daha küçük ve daha karmaşık bir görüntüye sahip olacaktır. Yemek grubunuz, salonunuz veya oturma odanızda aynı alanda ise, masanızı ve sandalyenizi oturma grubuyla uyum yaratacak şekilde seçmelisiniz. Bu durum, oda içerisinde kopuk bir görüntünün meydana gelmesine engel olacaktır.

Yemek masanızı oda içerisine yerleştirirken dikkat etmeniz gereken nokta ise, masa etrafındaki alanın hareketi kısıtlayıcı olmamasıdır. Mesafe, servis yapan kişinin rahatça hareket edebilmesini, sandalye arkasında kalan çekmecelerin kolayca açılabilmesini sağlayacak ölçüde olmalıdır. Sandalyeler masa etrafında birbirine uyumlu olacak şekilde dizayn edilmeli ve sandalye ile masa arasındaki mesafe de göz ardı edilmemelidir. Eğer oda içerisinde fazla sandalye kullanma imkânınız yok ise, sandalye yerine bank tercih edebilirsiniz.

Yemek odası dekorasyonu bir bütündür

Yemek odası dekorasyonu sadece masa ve sandalyeden ibaret değildir. Bu odaları dekore ederken aydınlatmaya, yardımcı ünitelere, halıya ve hatta masa düzenlemesine de dikkat edilmelidir. Tüm bunların yanı sıra, kullanacağınız renk de samimi bir yemek odası yaratmanızda önemli bir unsurdur.

Dekorasyonda püf noktalar

Dekorasyona başlamadan önce, yaşam tarzınızı gözden geçirin ve bu tarz ile uyumlu bir görüntü yakalamayı hedef alın.

Ahşap, metal, rattan ve cam gibi malzemelerden yapılmış bir yemek masası seçerken odanızın büyüklüğünü, ailenizdeki kişi sayısını, masayı günlük mü yoksa özel davetler için mi kullanacağınızı göz dönünde bulundurun. Masanızı odanızın büyüklüğüne göre seçin;  geniş ise dikdörtgen, dar ise yuvarlak bir masa kullanın. Masanızı özel davetlerde de kullanmayı düşünüyorsanız, katlanabilir masaları tercih edin.

Yemek sandalyesi seçiminde de masa etrafında ne kadar zaman geçireceğinizi göz önüne alın. Masa etrafındaki uzun sohbetler için arkalığı yüksek ve dik olmayan, kumaş ağırlıklı ve yumuşak modelleri seçin. Eğer ki çocuk sahibiyseniz, açık renkli kumaşlardan kaçının.

Yardımcı üniteler, misafirlerinizi tek başınıza ağırlarken en büyük yardımcılarınızdan biri olacaktır. Bunların en işlevseli ise, servis masasıdır. Servis masanızı seçerken, yemek grubunuzla bir bütünmüş gibi düşünün ve seçiminizi buna göre yapın. Kolay temizlenebilen ve tekerlekli servis masalarını tercih edin.

Yemek odasında renk seçimi

Yemek odasında kullanacağınız renk konusunda da mobilyalarınızı, odanın büyüklüğünü ve yaratmak istediğiniz havayı dikkate almalısınız. Oda içerisinde kullanacağınız her rengin, sizi zihinsel ve dolayısıyla da fiziksel olarak etkileyeceğini unutmamalısınız.

Renkler bizi nasıl etkiler?

  • Turuncu, insan zihnini en kolay etkileyebilen renklerden biridir. Canlılığı, sağlığı, yaratıcılığı, cesareti ve iletişimi kuvvetlendirdiği için insanı motive eder. İştah açıcı bir özelliğe sahiptir, sindirime yardımcıdır.
  • Sarı, umutsuzluğu yok eder, insana neşe ve eğlence verir. Sosyal bir ortam yaratan sarı, insanı sohbete teşvik eder.
  • Fiziksel gücün ve hareketin rengi olan kırmızı, insana canlılık katar. Tembelliğin karşıtı olan kırmızı, metabolik hızı yükseltici bir özelliğe sahiptir.
  • Yeşil, doğanın rengidir. Bu nedenle insanı yatıştırır, ona güven ve huzur hissi verir. Heyecanı azaltır, gözleri dinlendirir ve sindirime yardımcı olur.
  • Yemek odasında kullanmamanız gereken renkler ise mor, mavi ve pembedir. Bu renklerin, iştah kesici özelliği vardır.

renkler-bizi-nasil-etkiler

Tüm bu unsurlar, yemek odanızı daha kullanışlı, daha ferah ve daha samimi bir ortama dönüştürecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu