Yemek Odası Dekorasyonu

Yemek odası, büyük evlerde genellikle misafirleri ağırlamak için kullanılan bir odadır. Yemek odasının dekorasyonunda konfor ve fonksiyonellik ön plandadır.

Yemek odası, adından da anlaşılacağı üzere özellikle yemek yemek için ayrılmış bir odadır. Ancak büyük evlerde, yemek için ayrı bir oda ayrılabilir ki böyle evlerde bile, yemek odaları ağırlıklı olarak büyük grupları ve misafirleri ağırlamak için kullanılır. Yemek odası dekorasyonunda, işlevsellik ve rahatlık birincil önceliktedir.

Masa ve sandalyeler: Yemek odasındaki dekorasyonun belirleyici unsuru masa ve sandalyelerdir. Masa ve sandalyelerin stili, evin genel dekorasyonuna uygun olarak klasik ya da modern olabilir. Stilin yanı sıra, masa ve sandalyelerin kaç kişiyi ağırlayabileceği de verilmesi gereken bir karardır. Sandalyelerin rahat olması özellikle uzun zamana yayılan akşam yemeklerinde önem taşır.

Büfe: Yemek odasında büfe bulundurmak, ikram esnasında rahat servis yapabilmek için ek bir alan olarak fayda sağlar. Bu bölümü servis takımlarını sergilediğiniz bir alan olarak da değerlendirebilirsiniz.

 Işıklandırma: Yemek masasının üzerinde bir avize olması genellikle tercih edilen ışıklandırma yöntemidir. Masa üzerinde mum ve masa çevresinde ayaklı şamdanlar da yemek odasına farklı bir ambiyans katacak ışıklandırma alternatifleridir. Romantik bir yemek ortamı yaratmak için mumların gücü yadsınamaz.

Pencereler: Yemek odasındaki pencereler güzel bir bahçeye ya da manzaraya bakıyorsa, gün ışığının sürdüğü zamanlarda yemek esnasında bu hoşluktan faydalanılmasını sağlayacak şekilde yerleşim gerçekleştirmekte fayda olur. Yemek yerken gün ışığının rahatsız etmeyecek şekilde engellenmesi de pencereleri giydirirken, göz önünde bulundurulması gereken bir konudur.

Halı: Yemek masasının altındaki bir halı masayı sabitler, görsel olarak ayırır ve sesleri yumuşatır.

Aksesuarlar: Sanat eserleri yemek odasına karakter katar. Eğer odada ayaklı şamdan ve mumlara yer vermek isterseniz, yemek odasında büyük aynalar kullanmak da ışıltıyı yansıtarak, hoş bir ambiyans yaratır.

Örtüler: Masa örtüsü, peçeteler, ve tabak altlıkları yemek odasındaki dekorasyonu tamamlayıcı unsurlardır. Bu detayları kullanarak, odadaki havayı tamamen değiştirebilirsiniz. Bu durum, yemek takımları ve bardaklar için de geçerlidir.

Yemek odasında, misafirlere göre farklı temalar oluşturabilir, yemek masanızı yaratıcılığınızı kullanarak düzenleyebilirsiniz. Zevkle dekore edilmiş bir yemek odasında lezzetli bir yemek yemek, gerçekten uzun zamana yayılan bir keyfe dönüşebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu