Yemek Takımlarınızı Yıpratan 5 Yanlış Alışkanlık

Yemek takımlarınızı yıprattığının farkında olmadığınız bazı alışkanlıklarınızdan vaz geçerek, daha uzun ömürlü olmalarını sağlamanız mümkün.

Yemek takımlarınızın kullanım süresini uzatmak elinizde. Farkında olmadan tekrarladığınız bazı yanlış alışkanlıklarınızı değiştirerek, yemek takımlarınızın kırılıp, yıpranmasını önleyebilirsiniz.

  1. Bardakları bulaşık makinası çatallarının üzerine yerleştirmek

Bardakları yerleştirirken, bulaşık makinası içindeki dikey çatalların üzerine yerleştirmemek gerekir. Bu dikey çatallar bardağı sabitleyemediği için bardakların dengede kalması zorlaşır. Bunun yerine bardakların sığacağı seperatörlü bölmeleri kullanmak, bardakların dengesini kaybedip, kırılmasını engeller.

  1. Yemek tabaklarını birbirinin üzerine yaslamak

Yemek tabaklarını dolap ya da vitrine dizerken birbirinin üzerine yaslamak, tabakların kırılmasına sebep olabilir. Bunu önlemenin pratik yolu, tabakların arasına birer kahve filtresi yerleştirmektir. Kahve filtrelerinin ebatı yemek tabakları için çok uygundur.

  1. Yemek tabaklarını önceden durulamak

Bir deterjan mühendisinin verdiği bilgiye göre çoğu deterjanın fomülü yemek atıklarını çözmek üzere tasarlanır. Tabakların üzerinde atıklar olmayınca, deterjandaki enzimler direkt olarak tabağı yıpratır.

  1. Ayaklı bardakları yanlış dizmek

Ayaklı bardakların en hassas bölümleri ayakları olduğu için, bunları yerleştirirken baş aşağı, yani ağzı aşağıya bakacak şekilde dizmek gerekir. Ayaklar en hassas bölümler olduğu için ayakların yukarıya bakması, üzerine daha az ağırlık bineceği için devrilmeyi ve kırılmayı engeller.

  1. Tabakları çatal bıçak ile sıyırmak

Çatal bıçakları yemek tabaklarının üzerine sürterek, yemek artıklarını sıyırmaya çalışmak tabakların yüzeyini çizerek, zaman içinde ciddi anlamda zarar verir. Bunu yapmak için en uygun araç silikon bir spatuladır. Silikon tabakları çizmeyeceği için yemek artıklarını sıyırmakta kullanılabilir.

Bu alışkanlıklarınızı değiştirerek, yemek takımlarınızı uzun seneler yıpranmadan kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu