Yemek yaparken, sık tekrarlanan hatalar

Yemek yaparken, dikkat edilmesi gereken önemli konuların başında yemeğe ilave edilecek malzemenin nasıl kullanıldığı gelir.

Yemek yaparken, dikkat edilmesi gereken önemli detayların başında yemeğe ilave edilecek malzemenin nasıl kullanıldığı geliyor. Yemek hazırlarken, uygulanan yanlış yöntemlerle kullanılan malzeme besin değerini kaybedebilir. Yiyeceklerin besin değerini kaybetmesine neden olan hatalar: 

• Ispanak ve asma yaprağı gibi yapraklı sebzeler genellikle önce bol suda haşlandıktan sonra, suları dökülüp, öyle pişiriliyor. Bu işlem sebzelerin vitaminini yaklaşık yüzde 95 değerinde kaybetmesine neden olur. Sebzelerin vitaminini kaybetmemesi için suyunu dökmeyin. 

• Sebze ve meyveleri yiyeceğiniz zaman kesin. Doğrandıktan sonra uzun süre bekletilen sebze ve meyveler C vitaminini kaybeder. 

• Sütlü tatlı yaparken, pirinç, süt ve şekeri aynı anda tencereye ilave etmeyin. Malzemeleri aynı anda ilave etmeniz, sütün proteinini kaybetmesine neden olur. 

• Kullanılmış yağları açıkta, aydınlıkta ve sıcak bir yerde bekletmeniz, yağın enerjisini kaybetmesine neden olur. 

• Marulun dışındaki yeşil kısmı, karnabahar ve kerevizin yeşil yaprakları genelde atılır. Marul, karnabahar ve kereviz yapraklarını salata yapımında kullanabilirsiniz. 

• Lahana sarması yaparken, kırılmış yaprakları bazı yemek ve çorbalara ilave edebilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu