Yemek Yaparken Yapılan Hatalar

Yemek yaparken yapılan hatalar arasında yanlış malzeme kullanımı olduğu kadar yanlış yöntem kullanılması da vardır.

Tecrübe edilerek öğrenilen bilgiler lezzetli yemekler yapmanızı sağlıyor. Fakat tecrübe edene kadar yaptığınız yemeklerin ziyan olmasını kimse istemez. Bunun için yemek yapmanın püf noktalarını öğrenerek enfes yemekler yapabilirsiniz.

Makarnayı haşladıktan sonra soğuk suyla durulamayın: Bu, makarna üzerinde tam da bir ‘soğuk duş’ etkisi yaratıyor; vitaminini, besin değerlerini ve lezzetini kaydediyor.

Yemeğe önce sarımsağı, sonra soğanı atın: Yemeklerde sarımsak kullanacaksanız, kavurma işlemi sırasında önce soğanları atmalı, onlar biraz yumuşadıktan sonra sarımsakları eklemelisiniz.

Haşlanan et pişmeden tuz atmayın: Haşlama yemeklerde et henüz pişmeden tuz atarsanız et sertleşecektir.

Salata sosunu salatayı yaparken eklemeyin: Sosu salatayı servis etmeden hemen önce dökmelisiniz.

Buzluktan çıkan eti direkt ocağa atmayın: Et bu şekilde daha fazla su salar ve lezzetini kaybeder. Doğrusu eti oda sıcaklığına yakın hale gelene kadar dışarıda bekletmektir.

Pilav yaparken pirinçleri iyice yıkayın: Pilav yapmadan önce pirinçleri duru suyu çıkana kadar, nişastası gidip süzgeçten şeffaf su akmaya başlayana kadar yıkamalısınız.

Eti yüksek ateşte mühürleyin: Kısık ateşte mühürlendiğinde et suyunu hapsetmez ve lezzetinden ödün verir. Doğrusu, yüksek ateşte mühürlemektir.

Kinoalı Salata

Fırını içine kek ya da kurabiye koymadan önce ısıtın: Fırın soğuk olduğunda kek ya da kurabiye üzerindeki yağı bırakır ve kalıp tutmaz. Siz en iyisi tariflerdeki ‘önceden ısıtılmış fırında’ ibaresine dikkat edin.

Kek yaparken yumurtaları çok çırpmayın: Hamurun içine koyduğunuz yumurtaları gereğinden fazla çırparsanız kekiniz kabarmaz. Şeker taneleri eriyinceye kadar çırpmak yeterlidir.

Sebzeyi yıkadıktan sonra direkt tencereye atmayın: Sebze yemeği yaparken, sebzeleri yıkadığınız gibi tencereye atarsanız yemeğiniz sulanır, lezzeti azalır. Bu nedenle sebzeleri önce kurulamakta fayda var.

Sütlü tatlılarda ilk başta şekeri koymayın: Sütlü tatlılarda şeker erken koyarsanız sütün içerisindeki protein yapısının bozulmasına neden olur. En doğrusu şekeri karışıma en son eklemektir.

Püf noktalarına dikkat ederek sağlıklı ve lezzetli yemekler yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu