Yeni Trend Yeşil Çatılar

Doğa hızla tahrip olurken yeşile olan ihtiyaç da artıyor. Beton yapıların içinde sıkışıp kalan şehir insanının havası yeşil çatılarla değişiyor.

Yeşil Çatılar

Yeşil çatılar, sürdürülebilirliğin ana ilke olarak benimsendiği günümüz mimarisinin temel ögelerinden biri olarak kabul görüyor. Avrupa’da çok yaygın bir uygulama olan yeşil çatılar, ülkemizde de dikkat çekiyor.

Geçmişi Babil’in Asma Bahçelerine kadar uzanan yeşil çatılar, hızla gelişen sistemler sayesinde günümüz mimarisinin gözde uygulamaları arasına girmiş durumda. Çatı ve teraslarda bitki ve ağaç türlerinin yetiştirilmesini sağlayan bu sistemler, şehirlerde betonlaşmanın yarattığı gri etkisini yeşile çeviriyor. Avrupa’da özellikle de Almanya’da çok yaygın olan yeşil çatılar; eko sistemi korurken, şehirlerin havasını temizliyor. Türkiye’de de yeni trend yeşil çatılar.

Yeşil çatıların en sık kullanıldığı ülke olan Almanya’nın sadece Stutgart kentinde 2 milyon metrekarelik yeşil çatı uygulamasına karşılık Türkiye genelindeki 500 bin metrekarelik yeşil çatı uygulaması alınması gereken çok yol olduğunu gösteriyor.

Yeşil çatıların hızlı kentleşme sonucunda eko-dengesi bozulan şehirlere yeni bir soluk kattığını belirten Onduline Avrasya Sürdürülebilir Büyüme Koordinatörü Ayşe Miray Şen: “Konutlara hem estetik değer katan hem de sağlıklı bir yaşam alanı oluşturan yeşil çatılar, sel baskınları, hava kirliliği, kentlerin aşırı ısınma sorunu gibi iklimsel değişikliğe neden olan olayların azaltılmasına yardımcı oluyor.

Yeşil Çatılar

Isı, su ve ses yalıtımını da destekleyen yeşil çatılar aynı zamanda çatıdan drene edilmesi gereken su miktarında da yüzde 90’a kadar tasarruf sağlıyor. Tüm bu özellikleri ile Yeşil Bina adayı projelere de katkıda bulunan yeşil çatılar ülkemizde daha çok bir prestij unsuru olarak görüldüğü için genellikle alışveriş merkezleri gibi ticari yapılarda kullanılıyor.

İlk yatırım maliyeti geleneksel çatılara göre biraz daha yüksek olsa da getirileri ile aradaki farkı amorti eden yeşil çatıların bu açıdan değerlendirildiğinde sadece büyük projeler için değil konutlar için de son derece avantajlı bir uygulama olduğu görülüyor” diyor.

Bu yıl; yeşil çatıların bilinirliğini artırmak, betonlaşma tehdidi ile karşı karşıya olan şehirler için yeşil çatıların önemini vurgulamak ve yeşil çatı sisteminin profesyonel bir ortamda tartışılmasını sağlamak amacıyla Uluslararası Yeşil Çatı Kongresi düzenlendi. Bunun yanı sıra, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde ekolojik yaşam alnı oluşturma, sürdürülebilir mimari konusunda farkındalığı artırmak amacıyla Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı düzenlenecek.

Türkiye’de yeni yeni tanınmaya başlayan yeşil çatı sisteminin Avrupa’da 1970’li yıllardan bu yana yaygın bir uygulanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu