Yeniden Değerlendirme Sanatı

Eskimiş, demode olmuş eşyalar çöp olarak görmek ve kullanmayı bırakmak yerine, onları kullanmak için çözümler bulunabilir. Bu çözümlerin en öne çıkanı, bir o kadar da keyiflisi “yeniden değerlendirme sanatı” dır.

Modayı takip etmek ve hem giysilerimizi hem de ev eşyalarımızı modaya göre seçmek epeyce masraflı bir iş. Birkaç sene önce bile değil, daha bir yıl önce moda olmuş eşyalar ertesi sene hemen demode sınıfına girebiliyor. Böylelikle, onca para verip alınan, daha yepyeni duran giysiler ve eşyalar da gözümüzde değerini kaybediyor. Kullanmaya devam etsek de kendimizi keyifsiz hissediyoruz.

Nedir bu “Yeniden Değerlendirme Sanatı” ?

Kısaca eski eşyalarınızı kullanarak bazen yeni bir ürün elde etmek, bazen de üzerlerine yapacağınız ufak dokunuşlarla bu eşyalara farklı bir hava katmak olarak anlatılabilir. Aslında bu durum tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış, yine de sizler için öneri niteliğinde bir liste hazırladık.

Eskimiş kot pantolonlar:

Eskimiş kotlarınızı dolabınızda boş yere tuttuğunuzu düşünseniz de, aslında onlara bir hazine gözüyle bakabilirsiniz. Kullanılmayacak hale gelmiş kot pantolonlarınız için ilk önerimiz ondan bir çanta yapmanız. Çantayı olduğu gibi kot kumaşıyla kullanabileceğiniz gibi dilerseniz üzerini farklı rozetler, küçük kumaş parçaları, düğmeler ve boncuklarla da süsleyebilirsiniz. Artan kumaş parçasıyla kendinize kalınlığını ve şeklini sizin ayarlayacağınız bir bileklik tasarlamanız da mümkün. Çantanızda kullandığınız boncuk, bileklik gibi malzemeleri bileklik yaparken de kullanmanız mümkün. Eskimiş kotlarınız için bir başka alternatif de onları salaş hale getirerek kullanmak. Yırtık kotlar giymeyi zaten seviyorsanız, kazara dizi yırtılmış kotunuzun istediğiniz kısımlarını bıçak ya da makas yardımıyla çizgiler halinde keserek son derece salaş ve modern bir görünüm elde edebilirsiniz. Dizleri yırtılmış kot pantolon küçük çocuğunuza aitse, ona farklı kumaş ve desenlerden sevimli yamalar da yapmanız mümkün. Son olarak pantolonların alt kısımlarını keserek yine salaş ve kısa bir şort haline de getirebilirsiniz.

Eski t-shirt & Gömlek & Şallar:

Bu gruptan da kot pantolonlardaki gibi çanta elde etmek son derece güzel bir fikir. Özellikle t-shirtlerin alt kısımlarını dikerek yakalarını kayık şeklinde kesebilir ve sap kısmı için de kollarından eski şallarınızdan birini geçirebilirsiniz. Çantanın ve şalın üzerindeki süslemelerin seçimi tamamen size kalmış. Dilerseniz kumaş boyaları kullanır, dilerseniz de boncuk, düğme gibi malzemelerle değişik desenler elde edebilirsiniz. Şallarınızı ufak parçalar haline getirerek saç bantları, lastik kullanarak kuyruk tokaları yapabilirsiniz.

Yastıklar:

Yüzeyleri eskimiş yastıklara ve kırlentlere eski t-shirtlerinizden kılıf yapabilirsiniz. Bu sizi hem yeni bir kılıf masrafından kurtaracak, hem de eski t-shirtinizi değerlendirmenizi sağlayacaktır.

Meyve Sandıkları:

Kullanılmayan tahta meyve sandıklarınızı istediğiniz desenlerde boyayıp dolaplarınıza sığmayan fakat ortaklıkta karışıklık yaratan eşyalarınız için saklama kabı olarak kullanabilirsiniz.

Ayakkabı Kutuları:

Meyve sandıklarıyla aynı şekilde, ayakkabı kutularının etrafını farklı kumaşlarla kaplayıp kartonlarla süslerseniz toka, takı, zarf gibi eşyalarınızı içine koyabilirsiniz.

Cam Şişeler:

İçeceklerinizi cam şişelerde alıyorsanız, bu şişeler sonradan sizin için harika malzemeler haline dönüşebilir. Öncelikle cam boyaları kullanarak bu şişelerin üzerine çeşitli desenler ve şekiller çizebilir, sofralarınızı renklendirebilirsiniz. Aynı şekilde üzerini kendi zevkinizle süslediğiniz bu şişeleri vazo olarak kullanabilirsiniz. Örneğin; kırmızı cam boyası kullanarak üzerine noktalar koyduğunuz cam şişenizin içine bir adet de kırmızı kasımpatı yerleştirmek biranda odanızın havasını değiştirecektir.

Eskimiş Ayakkabılar:

Eskimiş olsun olmasın düz ve sıradan bir ayakkabıyı kendi tarzınıza uygun hale getirmek çok zevkli olacaktır. Oldukça uygun fiyata bulabileceğiniz kumaş / bez ayakkabı ve espadrillerinizin üzerine kumaş kalemleri ya da boyalarını kullanarak resimler çizebilirsiniz. Bunu yapmanız için iyi bir resim çizeri olmanıza gerek yok. Çocukken defterinize karaladığınız çöp adamlar, evler, ya da hoşunuza giden sözler bile son derece orijinal parçalar elde etmenizi sağlayacaktır. Eskimiş ayakkabılarınıza farklı kumaşlardan yamalar yapmak, farklı renklerde bağcıklar takmak onları farklı bir tasarıma dönüştürmek için güzel bir fırsat olabilir.

Eskimiş Çaydanlıklar:

Artık kullanmak istemediğiniz çaydanlıklarınızı çiçek sulama kabı ya da saksı olarak kullanmanız mümkün. Saksı olarak kullanacaksanız, etrafını boya ya da kumaşlarla renklendirebilirsiniz.

Bu listede gördüklerinizi yeni fikirleriniz ile genişletirken çok keyif alacaksınız. Eski eşyalarınızı yeniden değerlendirmeye başlamak, modası geçmiş ama hala yepyeni duranlarıysa küçük dokunuşlarla değiştirmek orijinal parçalara sahip olmanızı ve kendi tarzınızı oluşturmanızı sağlarken, bir yandan da masraflarınızı azaltmanıza yardımcı olacak.
Devamını okumak için: https://evhayat.com/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu