Yenilenebilir Enerji Sistemleri Evlere Nasıl Uygulanır?

Son yıllarda doğal enerji kaynaklarına yönelim artmakta ve evler için de alternatif yöntemler üretilmektedir. Evinizin konumuna uygun olarak doğal enerji kaynakları olan güneş ve rüzgar enerji kaynaklarından faydalanmak mümkün.

Evlerin çatıları yıl boyunca güneş alıyorsa güneş, rüzgarlı bir bölgede yaşıyorsanız rüzgar enerjisinden faydalanabilirsiniz. Evlerin çatısında yerleştirilen solar enerji sistemleri ile ihtiyacınız olan enerjiyi kullanıp geri kalanı güneş pillerinde depolayarak ihtiyaç duyduğuz diğer zamanlarda kullanmanız mümkün. Aynı şekilde rüzgar enerjisinden faydalanarak rüzgarı elektrik enerjisine çevirmek de olası.

Evinizde yenilenebilir enerji kaynağı kullanmak istiyorsanız, öncellikle kullanacağınız enerji miktarını hesaplayın. Enerji bakanlığı bireysel elektrik üretimi için lisanssız olarak 1 megawatta kadar izin vermektedir. Bunun üstünde bir ihtiyacınız varsa, 1 megawata kadar olanı kendiniz üretip kalan ihtiyacınızı şehir şebekesinden karşılamanız gerekir. Bu uygulamayla ilgili diğer yasal şart, projenin bir elektrik mühendisi tarafından incelenip onaylanmış olmasıdır.  Bu sebeple projenizi uygun bir şekilde çizdirmeli ve onaylattırmalısınız.

Solar Sistem
Görsel: eeremultimedia.energy.gov

Yasal koşulların yanı sıra dikkat etmeniz gereken teknik koşullar da var. İhtiyacınız miktarınca enerji üretecek güneş paneli tedarik etmeli, bu enerjiden biraz daha fazla kapasiteye sahip güneş pili almalısınız. Çatınızda oluşturacağınız panel yerini paralel bağlayacak şekilde ayarlamalı, panellerin alt kısmına ısı yalıtım malzemesi koyarak sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamalı ve çatınızda ısı birikmesini önleyerek yangın veya kıvılcım oluşarak panellere zarar verme durumunu ortadan kaldırmalısınız. Panel bölümünün ısı yalıtımı kaliteli malzemeden yapılmalıdır.

Güneş enerjisinin yanı sıra rüzgar enerjisi de üretebilirsiniz.  Rüzgar gülleri ile rüzgar enerjisi elde edilebilir. Gerekli teknik ekipmanla rüzgar enerjisi elektrik enerjisine çevrilebilir.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının temini ve kurulumu maliyetli olsa da bu enerji kaynaklarının yenilenebilir özellikte olmaları sebebiyle uzun vadede ekonomik oldukları söylenebilir. Yenilenebilir enerji sistemlerini evinizin görselliğini bozmayacak şekilde monte ettirebilirsiniz. Bu anlamda piyasada pek çok ürün bulunmaktadır.

Solar Enerji

Solar Enerji

Güneş panelleri kullanarak kendi enerjinizi daha az maliyetle üretebilirsiniz. Solar güneş panelleri çatının güneşi doğrudan alan yerine monte edilerek, güneşin panele yansıması ile elektrik enerjisi üretir.

Rüzgar Enerjisi

Rüzgar Enerjisi
Görsel: allsmallwindturbines.com

Güneş enerjisinden sonra en çok kullanılan yenilenebilir enerji sistemi rüzgar enerjisidir. Özellikle yüksek kesimler için ideal bir yöntemdir. Evin çatısına yerleştirilen rüzgar gülleri, rüzgar enerjisinden voltajı düşük elektrik enerjisi üretebilirsiniz. Voltaj seviyesini de bir inverter yardımı ile şehir şebekesi voltajına çıkarabilirsiniz.

Hibrit Sistemler

Hibrit Sistemler

Evde hibrit sistmeler kullanarak elektrik olmadığında da elektronik cihazlarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Hibrit teknolojisi hem elektrik hem de fosil yakıtlar ile çalışan sistemlerdir.

Mikro Enerji Sistemleri

Özellikle şehir merkezlerinde yaşayanlar için ideal bir yöntemdir. Hem şehir şebekesinden hem de yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanılarak şehir merkezlerinde de yenilenebilir enerjinin kullanılmasına olanak sağlar.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Güneş ve rüzgar türünü olmak üzere yani hibrit maliyeti ne olur ve satışlarda taksit mevcutmu anahtar teslimi olarak istiyorum

    1. Merhaba Mehmet Bey,

      Biz sayfamızda ürünün bilgisine yer veriyoruz, ürün satışı yapmıyoruz. İyi günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu